V boji proti stresu je vynikajícím spojencem správná výživa. Výzkumy prokázaly, že každodenní tlak oslabuje imunitní systém a vede k častému výskytu lehčích onemocnění, jako je nachlazení, chřipka či kašel. Ve stresu se některé výživné látky vyčerpávají rychleji.
Tělo potřebuje víc vitamínu B pro zdraví centrální nervové soustavy a vitamínu C a zinku k posílení imunity.
Potraviny k potlačení stresu
Potravinami, které pomáhají potlačovat stres jsou především pekanové a vlašské ořechy, černý rybíz, brokolice, fazolky, brambory, celozrnný chléb, voda, vejce, pomeranče a meloun.
Jak se stravovat
Zvýšit svou energii a snížit únavu můžete také tím, že budete jíst častěji menší jídla. Doporučují se intervaly po třech hodinách. Strava by měla obsahovat hlavně komplexní sacharidy (celozrnné pečivo, rýže, těstoviny a brambory). Na jídlo je třeba si udělat čas, jíst pomalu a vychutnávat si je bez ohledu na spěch a množství celodenních úkolů.
Nadměrné množství kávy a čaje spíše pocity úzkosti zvyšuje. Mnoho lidí se ve stresu uchyluje ke kouření a alkoholu. Obojí ochuzuje tělo o důležité látky. Krátkodobý účinek alkoholu povzbudí a přinese příjemné pocity, avšak dlouhodobé požívání může vést k depresím.
Následky dlouhodobého stresu
Zvyšuje se riziko mrtvice a srdečních onemocnění, stoupají hladiny tuků a cholesterolu v krevním oběhu a a z krevních destiček díky jejich přilnavosti snadno vznikají sraženiny. Odstranit tuk z těla lze pravidelným fyzickým cvičením.
Jak uvolnit stres
- vybírejte si pravidelně dovolenou
- jezte pravidelně zdravou stravu
- vyhýbejte se nadměrnému množství kofeinu, alkoholu a tabáku
- věnujte se některé relaxační technice jako je jóga, meditace či dechová cvičení
- snažte se řešit problémy hned a nestresujte se jimi zbyčně dlouho
- pořiďte si domácího mazlíčka, neboť hlazení zvířete může pomáhat relaxovat.