Společné stolování s rodinou prospívá zdraví a upevňuje rodinné vztahy

Již od nepaměti se rodiny scházely u prostřeného stolu a během jídla se podělily o své zážitky z celého dne. Tento rituál společného stolování se začíná pomalu, ale jistě vytrácet. A ačkoliv rodinné stolování není asi zrovna trendy, výzkumy ukazují, že společné rodinné večeře mají mnoho benefitů. Které to jsou?

Uvolněte se společnou konverzací

Pokud máte pocit, že přes den nemáte pořádně čas si s někým popovídat a vzít kamarádku na kafe je prakticky nemožné, řešení je jednodušší než byste čekali. U společné večeře s partnerem nebo dětmi se totiž můžete “vymluvit” stejně dobře, jako na placeném sezení u psychologa.

Společné stolování je přínosné pro vaše zdraví, a to jak psychické, tak i fyzické. Je to ideální příležitost k interakci, socializaci a snížení úzkostí. 

Jak se uvolnit před partnerem
pixabay.com

Děti jí v rodinném kruhu zdravěji 

Z výzkumů jasně vyplývá, že při rodinných jídlech děti častěji sáhnou po zdravých variantách jídel. Tím se u nich výrazně snižuje riziko obezity. Domácí jídla jsou také navíc pestrá, takže děti nejsou v jídle tak vybíravé a mají dostatečný příjem všech důležitých minerálů a vitamínů. 

Ač by to na první dobrou člověka nenapadlo, děti které společně jedí s rodiči, mají větší slovní zásobu! Jak je to možné? Během společných rozhovorů u jídla děti pochytí spoustu nových slov od svých rodičů, se kterými by jinak nepřišly do styku. 

Společné jídlo s dětmi
pixabay.com

A když už jsme u těch konverzací, děti, které stolují společně se svými rodiči dosahují ve škole lepších výsledků. Pokud své potomky necháte u jídla vyprávět o svých školních projektech a úkolech, pomůžete jim třeba odhalit i slabiny, na které by jinak nepřišly! A to se netýká pouze školních výsledků. Během společného stolování je také vyšší šance, že se rodiče dozví o případných problémech ve škole, například o šikanování. 

Možná jste získali dojem, že společné stolování s rodinou je přínosné jen pro malé děti, ale kdepak!  Puberťáci, kteří se pravidelně účastní rodinných večeří jsou prokazatelně šťastnější, duševně odolnější a citově vyrovnaní. Co se týče jejich chování, jsou spořádanější a nemají sklony k depresím. 

Zdravé jídlo pro děti
pixabay.com

Společné jídlo pro šťastné maminky

Ale abychom se nezmiňovali pouze o dětech. Výhody společného stolování se projevují také u matek, které mají většinou celou tabuli na starost. Maminky, které usedají ke stolu společně s dalšími členy rodiny, jsou méně ve stresu a celkově jsou šťastnější. Narozdíl od matek, které jedí samy.

Co ničí společné stolování

Patříte mezi rodiny, které spolu nemluví? Neustále u vás na pozadí hraje televize? Nebo si nemůžete pomoci a svým dětem neustále radíte a kritizujete je? Ve všech třech případech je lepší se podobným aktivitám vyhnout., jinak změní pohodovou večeři v utrpení pro všechny strany.

Společné stolování zlepšuje vztahy v rodině
pixabay.com

Proč jíst společně

Společné zasednutí ke stolu s rodinou slouží k prohloubení společných vztahů. Během stolování na své děti mluvte a nechte vyprávět i je – ať si etiketa říká co chce. Společným stolováním posílíte všechny členy rodiny – nejen psychicky. A hlavně je to čas, který strávíte se svou rodinou. A takový čas, pokud vše probíhá harmonicky a s láskou, je vždy kvalitně strávený.

Zdroj: brainfodder.org

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X