Sociální média a jejich dilema: Jak mohou ovlivnit duševní zdraví dětí?

Sociální média lákají nejen dospělé, ale také děti a dospívající. Během okamžiku se mohou spojit se svými přáteli, řešit společně domácí úkoly či procházet příspěvky oblíbených celebrit. To vše navíc z pohodlí svého domova, často přímo ze své postele. V poslední době se ale často hovoří také o rizicích, která s sebou sociální média přinášejí, a nemusí jít nutně „pouze“ o ta, která nedávno velmi dobře ukázal dokument V síti.

Víte, kolik hodin tráví váš potomek online?

Podle nedávného průzkumu nezávislé organizace Common Sense Media tráví děti ve věku od osmi do dvanácti let každý den online téměř pět hodin, a dospívající od dvanácti do osmnácti let dokonce téměř sedm a půl hodiny. Čas, který takto tráví, má samozřejmě vliv na jejich duševní zdraví.

Pozitivní stránky sociálních médií

Se sociálními médii jsou spojena určitá pozitiva. Například studie v časopise Pediatrics potvrdila, že používání sociálních médií může dětem a dospívajícím pomoci tím, že zlepšuje jejich komunikaci, sociální vazby či technické dovednosti. Mezi další klady lze zařadit též rozšíření skupiny přátel o další osoby s podobnými zájmy či názory, spojení se spolužáky při plnění školních úkolů, případně též zapojení se do dění v komunitě či některých hnutích.

Negativní stránky sociálních médií

I když je skvělé cítit se „ve spojení“, používání sociálních médií může na druhou stranu rovněž podporovat pocity osamělosti, úzkosti a deprese. Děti používající sociální média jsou náchylnější k nátlaku vrstevníků. Mezi největší nevýhody používání sociálních médií patří:

  • Kyberšikana – rozšířená forma šikany, která jako by nikdy nekončí. Dospívající i děti totiž mohou dostávat kruté nebo zraňující zprávy, kdykoli jsou online. Kyberšikana může vyvolat úzkost, deprese, problémy s chováním, nízké sebevědomí, nebo dokonce i sebevražedné myšlenky.
  • Závislost na telefonu – téměř polovina dospívajících dotazovaných ve studii Digital Wellbeing 2020 přiznala, že jsou závislí na svých chytrých telefonech. Více než 50 % z nich se také domnívá, že jejich život, například spánek, pohyb a školní povinnosti, je negativně ovlivněn jejich vztahem k technologiím. 
  • Úzkost a depresevýzkumy ukazují, že více času děti a dospívající tráví online, tím jsou úzkostnější a trpí více depresemi.
  • Poruchy spánku – používání telefonů v posteli narušuje spánek. Děti, které špatně či nedostatečně spí, mají častěji problémy s duševním zdravím i horší výsledky v kognitivních testech. 
Malá dívka hrající si s mobilním telefonem.
zdroj: freepik.com

Příznaky, že sociální média ovlivňují duševní zdraví vašich dětí

Určit, do jaké míry používání sociálních médií negativně ovlivňuje duševní zdraví dítěte, není jednoduché. Existují ale některé varovné příznaky, na které je třeba si dát pozor:

  • Tráví více času online než se svými přáteli – příliš mnoho času stráveného online může vyvolat pocit odtržení od reálného světa a zkrátit čas, který věnují osobním aktivitám.
  • Nedostatek zájmu o dřívější zájmy – je běžné, že se děti bojí, že přijdou o nějakou zprávu, nebo se obávají, že jejich příspěvek nedostane dostatek „lajků“.
  • Dítě nedá telefon z ruky, tráví většinu času u sebe v pokoji, je stále unavené.

Tipy, jak upravit používání sociálních médií

Konkrétní způsoby by měly být samozřejmě individuální a závisí též na věku dítěte. Nicméně mezi doporučované strategie patří:

  • Naplánovat si rodinný čas bez telefonů a dalších zařízení. Ať už je to během jídla nebo večer, nechte všechny vypnout svá zařízení a věnujte se jeden druhému.
  • V noci odstraňte telefony či tablety z dětských ložnic, abyste zajistili, že se vaše děti dostatečně vyspí.
  • Pomozte dítěti najít vhodnou zálibu, například sport, během které nebude moci telefon používat a zároveň se zabaví.
  • Americká pediatrická akademie dlouhodobě doporučuje omezit dětem čas strávený online na dvě hodiny denně.
  • Buďte vy sami dětem dobrým příkladem.

Závislost na mobilních telefonech zachycená formou fotoprojektu.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, commonsensemedia.org, journals.sagepub.com, publications.aap.org, ijponline.biomedcentral.com, cybersmile.org, nature.com, verywellfamily.com, vsitifilm.cz

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X