Záda patří k částem těla, se kterými je spojována celá řada potíží. Chronické bolesti zad jsou často označovány za jednu z civilizačních nemocí dnešní doby. Do značné míry si za ně bohužel můžeme sami, především naším nezdravým životním stylem spojeným se sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu. Jednou ze zdravotních komplikací, která naše záda může postihnout, je skolióza.
Páteř a skolióza
Páteř je fyziologicky přirozeně dvojitě esovitě prohnutá. Zakřivení dopředu se nazývá lordóza a nachází se v krční a bederní oblasti, zakřivení dozadu se nazývá kyfóza a nachází se v hrudní a křížové oblasti páteře. Vybočení páteře do stran se označuje jako skolióza.
Skolióza sice častěji postihuje děti a dospívající, ale může se objevit i v pozdějším věku. Tato odchylka může být více či méně závažná a může se časem zhoršovat. U většiny případů skoliózy se páteř kromě vybočení do strany také otáčí nebo kroutí. To způsobuje, že žebra na jedné straně těla jsou více viditelná než na straně druhé. Mezi další typické příznaky skoliózy mohou patřit:
- nestejná výše ramen
- jedna lopatka se zdá být výraznější než druhá
- nerovný pas
- asymetrie kyčlí, jeden bok je výše než druhý
- jedna strana hrudního koše vyčnívá dopředu
- výstupek na jedné straně zad při předklonu
Co ale skoliózu způsobuje? Souvisí tento stav se špatným držením těla, nošením těžkých školních tašek nebo dalšími faktory životního stylu?
Většina případů nemá známou příčinu
Možná vás to překvapí, ale přibližně 80 % všech případů skoliózy je idiopatických neboli neznámého původu. Někdy je tento stav způsoben základním onemocněním, například artritidou, ale může mít i genetické příčiny. Dětská mozková obrna, svalová dystrofie, vrozená hypotonie, Marfanův syndrom a další vrozené vady nebo též poranění páteře mohou podle odborníků rovněž zvyšovat riziko vzniku skoliózy.
Děti versus dospělí
Obecně se většina skolióz u dětí a dospívajících vyskytuje v oblasti hrudní páteře. U dospělých se obvykle jedná hlavně o bederní část páteře. Tato část páteře je totiž nejvíce náchylná ke změnám, které souvisejí se stárnutím a degenerací. Lidé, kteří měli skoliózu v dětství, mohou mít navíc v dospělosti častěji chronické bolesti zad, zejména pokud jsou jejich abnormální křivky větší a neléčené.
Prevence pomáhá jen částečně
Vzniku skoliózy bohužel nelze zcela zabránit. Je však možné zpomalit její progresi pravidelným cvičením, zejména posilováním středu těla aktivitami s nízkou zátěží v kombinaci s protahováním, které zlepšuje flexibilitu. Vhodným sportem je rovněž plavání. Pokud kouříte, je důležité, abyste přestali. Bylo prokázáno, že kouření urychluje degenerativní proces. Pokud bolest nezmírní perorální léky nebo fyzioterapie, mohou v případě silnějších bolestí přinést úlevu též nervové blokové injekce.
Každý stupeň hraje roli
Jak lékaři poznamenávají, skoliotické křivky pod 30 stupňů se v naprosté většině případů nezhoršují, zůstávají neměnné, zatímco křivky nad 50 stupňů mají tendenci se v průběhu let zhoršovat. Právě zakřivení větší než 50 stupňů je jakousi hranicí, nad níž lékaři zvažují operativní řešení skoliózy. Těžké zakřivení páteře může zmenšit prostor v hrudníku, což ztěžuje dýchání, a zakřivení větší než 90 stupňů může vést dokonce k srdečnímu selhání.
S bolestí způsobenou skoliózou může pomoci i Dornova metoda. O co se jedná?
Zdroj: hopkinsmedicine.org, ncbi.nlm.nih.gov, clevelandclinic.org, spine-health.com, spineuniverse.com