Sapodila je exotické ovoce s mnoha přínosy pro tělo

Sapodila obecná, známá také pod jménem zapota obecná (Manilkara zapota), je tropickým stromem, jehož plody mají specifický tvar koule s nahnědlou slupkou a zajímavou chutí. Tento strom dorůstá výšky až 20 m a pochází ze Střední Ameriky, přímo z oblasti venezuelských lesů, dnes je však pěstován i v Indii, na Filipínách či v Malajsii.

Plody

Plody sapodila mají zpravidla tvar koule o průměru 6 cm s tvrdou nahnědlou slupkou. Plody však mohou být i oválné v závislosti na odrůdě. Plody je vhodné jíst, až jsou plně dozrálé, jinak mají velmi trpkou chuť. Uvnitř plodu se nachází černá jadérka, která se nekonzumují. Chuť zralých plodů je opravdu skvělá a intenzivně připomíná hrušku v kombinaci s karamelem.

Více než ovoce

Zajímavé je, že kmen rostliny, listy, ale také nezralé plody obsahují bílý latex, který se zachycuje z nich podobně jako kaučuk. Nese však název chicle a vyrábí se z něj především přírodní žvýkačky.

Léčebné účinky

Sapodila obecná je pomalu rostoucím tropickým stromem, jehož listy jsou tradičně používány pro léčebné účely, zvláště při nachlazení, ale také na kašel či střevní obtíže. Nové listy mají zpočátku narůžověle hnědé barvě, v době zralosti se zbarvují do tmavě zelené. Kůra stromu má také léčivé účinky. Pravdou je, že téměř všechny části stromu nesou zdravotní výhody pro lidské tělo.

Zdravotní přínosy

Sapodila je pěstována nejen pro svou výjimečnou chuť, ale přináší také řadu zdravotních přínosů. Ty se týkají nejen zdraví kostí, prevence cukrovky či stabilizace hladiny vaší energie. Sapodila je také skvělým zdrojem vitamínů, mnoha minerálních látek a antioxidantů.

Účinky proti artritidě

Sapodila má antiartritické účinky. Preventivně tedy může chránit před zánětlivým onemocněním kloubů, které se často projevuje otokem, zčervenáním, bolestí a omezením pohyblivosti.

Zvyšuje hladinu energie

Sapodila obsahuje bohaté množství cukrů, tedy glukózu, fruktózu a sacharózu. Podílí se tedy na zvýšení vaší energetické hladiny. Je též dobrým zdrojem vitamínů a minerálních látek, například draslíku a hořčíku.

Antidiabetické vlastnosti

Sapodila je dobrým pomocníkem snižování příznaků diabetu. Ovocný extrakt ze sapodily obsahuje 24 antioxidačních sloučenin. Mezi ně patří polyfenoly, flavonoidy, terpeny, glykosidy a další sloučeniny, které se podílejí na regulaci hladin glukózy a lipidů v těle.

Zdroj antioxidantů

Sapodila je také dobrým zdrojem antioxidantů. Dužina ovoce obsahuje polyfenoly, které mají antioxidační vlastnosti a chrání před vznikem zánětů v těle.

Protinádorové účinky

Extrakty z ovoce sapodila jsou bohaté na sloučeniny, které mají protinádorové vlastnosti. Výzkumy prováděné za použití methanolového extraktu sapodily ukázaly, že má potencionální protinádorové vlastnosti.

Užití listů

Jak už bylo výše zmíněno, zdraví přínosné není jen ovoce, ale také listy tohoto stromu. Z listů se připravuje extrakt, který se užívá jako analgetikum, odvar z listů se používá ke snížení krevního tlaku či k léčbě nachlazení a kašle.

POZOR: Při konzumaci ovoce je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo ke spolknutí semen, jelikož by mohlo dojít k uvíznutí v oblasti krku. Lepší je semena ze sapodily vždy odstranit, zvlášť pokud ovoce podáváte také dítěti.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X