Šafrán, nejdražší koření na světě, nabízí úžasné přínosy pro tělo

Když se použije populární české přísloví, že je něčeho „jako šafránu“, jedná se o skutečně trefné vystižení tohoto koření, které je právem nejvzácnější na světě. Šafrán (Crocus L.) je rod jednoděložných rostlin z čeledi kosatcovitých. Jako koření se používá šafrán setý (Crocus sativus). Snad každý už o šafránu slyšel, ale ne každý slyšel o fantastických zdravotních přínosech, které přináší. Na našem území se vyskytuje hlavně šafrán bělokvětý a šafrán karpatský, šafrán setý lze však jako koření snadno zakoupit, byť nejde o levnou záležitost. Pokud jste ho jako koření ještě nikdy nepoužili, dnes si představíme důvody, proč byste tak měli učinit.

Šafrán setý

Tato rostlina je nízkého vzrůstu. Její květy se vyskytují na podzim a mají fialovou barvu. Za domovinu je považováno Turecko. Postupně se pak rozšířil do dalších zemí. V Evropě se poprvé objevil na území Španělska. Šafrán je nejdražší koření na světě. Při jeho zpracování se sklízí celé květy. Z nich se pak ručně vystříhávají 3 blizny, které se musejí velmi rychle a šetrně zpracovat.

Šafrán v kuchyni

Toto koření je tradičně používáno do celé řady pokrmů. Ve Španělsku je to paella, v Itálii rizoto, ve Francii tradiční rybí polévka bouillabaisse, v Anglii jej přidávají do koláčů a obsahuje jej také celá řada indických jídel. Potravinám dodává zlatě žlutou barvu. Jemná chuť tohoto koření nejen, že dokonale ochutí pokrmy, ale také poskytuje celou řadu tělu prospěšných látek.

Zdravotní přínosy koření

Jak již bylo řečeno výše, šafrán není jen chutné koření, ale našemu tělu poskytuje i celou řadu zdravotních výhod.

  • Obsahuje vysoce prospěšné esenciální oleje – Patří mezi ně linalool nebo limonin. Vyniká mezi nimi safranal, který dává šafránu nezaměnitelnou chuť.
  • Nabízí celou řadu vitamínů a minerálů – Toto exotické koření obsahuje zinek, hořčík, měď, draslík, mangan a železo. Je to zdroj vitamínu A, B (niacin, riboflavin a kyselina listová) a C.
  • Výhody pro mozek – Lékaři ve starověké Persii používali šafránový čaj jako lidový lék na depresi a moderní studie přinášejí poznatky, které potvrzují vlastnosti pomáhající v boji proti depresi. Vědci však požadují další a rozsáhlejší studie.
  • Antioxidanty a prospěšné sloučeniny – Oxidační stres působící na buňky podporuje procesy stárnutí a také je spojován s celou řadou onemocnění. Sloučeniny jako beta karoten, zeaxantan, lykopen a další, pomáhají eliminovat účinky oxidace a snižují šance vzniku rakoviny.

Šafránový čaj

Kromě ochucování pokrmů lze šafrán využít i na přípravu čaje. Existuje celá řada způsobů, jak jej připravit. Postačí však přidat několik kousků šafránu do šálku horké vody a nechat je louhovat po dobu 8-10 minut. Nápoj můžete dochutit medem.

Pokud chcete získat kvalitní koření, kupujte jej jen z ověřených zdrojů. Jak již bylo řečeno výše, šafrán je koření velmi drahé. Pokud tedy někde objevíte koření levné, buďte opatrní. Může být smícháno s jinými druhy a nebude tak kvalitní.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X