Podmáslí vs. kefír: podobnosti, rozdíly a kdy je konzumovat

Kefír a podmáslí jsou dva kultivované mléčné nápoje, které mají podobnou strukturu i chuť. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že kefír je oblíbené probiotikum konzumované pro své zdraví prospěšné účinky, zatímco podmáslí je oblíbenější při vaření a pečení. Ve většině případů můžete jeden nahradit druhým.

To ovšem neznamená, že jsou obě téměř stejné a rozdíly jsou zanedbatelné. Zdaleka tomu tak není. Zajímají vás informace o rozdílech, podobnostech a o tom, kdy má výměna smysl? Pokud ano, jste na správném místě. Čtěte dále.

Kdy lze zaměnit kefír a podmáslí

Jak jsme již zmínili v úvodu, často můžete podmáslí vyměnit za kefír a naopak, ale ne vždy to platí. Pojďme si to rozebrat.

Můžete nahradit podmáslí kefírem?

Kefír můžete nahradit podmáslím téměř v každém receptu. Kefír má podobnou strukturu a chuť a je také kyselý, což znamená, že reaguje s jedlou sodou a kypří pečivo. Pokud tedy pečete buchty, sušenky a podobně, díky kefíru budou také lehké a nadýchané.

Pokud používáte podmáslí na cereálie, müsli nebo do salátových dresinků, jako je například ranč, kefír se hodí i pro tyto účely. Totéž platí, pokud ho pijete přímo, protože chuť a struktura jsou téměř stejné.

Co když vás zajímají nutriční hodnoty?

Pokud ano, jistě vás potěší, že jsou si docela podobné: obě potraviny poskytují přibližně 43 kcal energie na 100 g a mají podobný profil makroživin. (Podrobněji se výživovým hodnotám věnujeme později v článku.) 

Celkově vzato je těžké poukázat na scénář, kdy by nahrazení podmáslí kefírem byl špatný nápad. Pokud se vám tedy podmáslí zkazilo, vezměte si kefír a pokračujte.

Zdroj: pexels.com

Mohu místo kefíru použít podmáslí?

Použití podmáslí na místo kefíru se skvěle hodí téměř do všech receptů. Obě mají podobnou chuť a strukturu a obě reagují s jedlou sodou a působí jako kypřící látka. Pokud však pijete kefír kvůli probiotikům, tam podmáslí jako náhrada selhává.

Nejrozšířenější kultivované podmáslí je pasterizované a homogenizované mléko, do kterého se přidává kultura Lactococcus lactis nebo Lactobacillus bulgaricus (zjednodušeně bakterie mléčného kvašení). Jinými slovy, z hlediska probiotických účinků toho moc nenabízí.

Naproti tomu kefír obsahuje více než 8 různých probiotických kultur, v závislosti na značce až 12 nebo možná i více. Navíc je na rozdíl od podmáslí všeobecně uznáván jako probiotický nápoj. Zkrátka a dobře, pokud chcete zvýšit příjem probiotik, zůstaňte u kefíru. Pokud však potřebujete kefír do vařeného receptu a váš kefír se zkazil, postačí vám podmáslí.

Když už máme záměnu jednoho za druhé za sebou, pojďme si říct o podobnostech a rozdílech mezi nimi v různých aspektech.

Podmáslí vs. kefír: chuť a další rozdíly

Mezi podmáslím a kefírem existuje mnoho podobností, ale také několik zásadních rozdílů. Vše jsem rozdělil do několika částí, aby pro vás bylo snazší číst o tom, co vás skutečně zajímá, a zbytek přeskočit.

Chuť a textura

Kefír i podmáslí vypadají, chutnají a působí na dotek velmi podobně. Takže kdybych vám dal k pití sklenici bílé, trpké, docela husté a poněkud hrudkovité mléčné tekutiny a požádal vás, abyste si vybrali, zda je to kefír, nebo podmáslí, měli byste pravdu asi v 50 procentech případů. Jinými slovy, většina lidí to nedokáže rozlišit.

Abychom byli spravedliví, nepomáhá ani skutečnost, že kefír a podmáslí různých značek mají mírně odlišnou chuť a strukturu.

Pokud nejste příliš spokojeni s chutí nebo strukturou kefíru (nebo podmáslí), zkuste jinou značku. Není to jako s mlékem, kdy bez ohledu na značku chutná v podstatě stejně.

Hlavní rozdíly

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že většina lidí považuje kefír za mléčný výrobek, který se pije (podobně jako jogurt), zatímco podmáslí za něco, co si koupíte na pečení nebo třeba na marinování kuřete. Jinými slovy, je to hlavně rozdíl ve vnímání výrobku, protože obojí můžete používat v podstatě zaměnitelně.

Jediný významný rozdíl je v oddělení probiotik, takže pokud chcete do svého jídelníčku přidat více probiotik, zůstaňte u kefíru. Kromě toho je ochucený kefír běžně dostupný, zatímco láhev ochuceného podmáslí jsem zatím nenašel. Ochucený kefír obsahuje navíc ovoce a cukr, aby zaujal ty, kteří nemají příliš rádi kyselou chuť, ale přesto by do sebe rádi dostali probiotika.

Použití kefíru a podmáslí

Podmáslí

  • při pečení muffinů, sušenek, koláčů, buchet atd.
  • v marinádách
  • v salátových zálivkách
  • přímo na pití

Kefír

  • přímo na pití
  • pečení
  • marinády
  • dresinky

Podmáslí a kefír mají v podstatě stejné použití.

Nutriční hodnoty podmáslí a kefíru

Makroživinový profil podmáslí i kefíru je dosti podobný a vypadá následovně (na 100 g):

(na 100g)Podmáslí (zdroj)Kefír (zdroj)
Energie43 kcal43 kcal
Bílkoviny3,46 g3,79 g
Tuky1,08 g1,02 g
Sacharidy4,81 g4,77 g
nutriční tabulka výživových hodnot

Jak si asi dokážete představit, makronutrienty se od obyčejného mléka příliš neliší, protože je základem obou výrobků. Kromě toho jsou oba v pořádku zdrojem vápníku, podobně jako ostatní mléčné výrobky.

Zdroj: pixabay.com

Upozorňujeme, že výše uvedené údaje se týkají nízkotučného podmáslí a nízkotučného kefíru, protože to jsou nejoblíbenější druhy dostupné na trhu. Stejně jako kravské mléko jsou však k dispozici i plnotučné druhy, které mají o něco vyšší obsah tuku, a tedy i více energie.

Důležitým rozdílem mezi podmáslím a kefírem je obsah probiotik.

Kefír je oblíbený probiotický nápoj a každá láhev obsahuje více než 8 bakteriálních kultur. A pokud pijete kefír, abyste do sebe dostali denní dávku probiotik, nenahrazujte ho podmáslím.

Podmáslí je naopak mléko naočkované bakteriemi mléčného kvašení, které produkují kyselinu mléčnou a dodávají nápoji jeho charakteristickou kyselost. A zdá se, že výsledný nápoj není klasifikován jako probiotikum.

Jinak je tomu u tradičně vyráběného podmáslí, ale to dnes není snadno dostupné, takže je lepší zůstat u kefíru.

Výroba podmáslí a kefíru

Obecný postup výroby kefíru i podmáslí je podobný, i když se liší v detailech.

A znovu opakuji, že níže mluvím o procesu výroby kultivovaného podmáslí, tedy toho, které si koupíte v obchodě, nikoli o tom, jak se to dělalo kdysi nebo jak se vyrábí „pravé“ podmáslí.

Výroba podmáslí

Při výrobě podmáslí se mléko nejprve pasterizuje, aby se zničily všechny přirozeně se vyskytující bakterie, poté se zchladí na vhodnou teplotu (asi 72 °F nebo 22 °C) a naočkuje se zákysovou kulturou bakterií mléčného kvašení.

Asi po 12 až 14 hodinách, kdy bakterie přeměňují laktózu na kyselinu mléčnou (tím podmáslí získává svou kyselost a kyselou chuť), se směs promíchá, ochladí, zabalí a uloží do chladničky.

Výše uvedený proces vyžaduje zrání mléka se zákysem při určité teplotě po přesně stanovenou dobu, aby se dosáhlo správné kyselosti a chuti. Není zdaleka tak šetrný a snadno napodobitelný v domácích podmínkách jako proces výroby kefíru.

V neposlední řadě existují způsoby výroby domácí náhražky podmáslí s použitím mléka a kyseliny (například octa nebo citronové šťávy), ale to, co získáte, je dost dobré na pečení, ale pravděpodobně ne na pití čistého mléka nebo na zalití cereálií.

Výroba kefíru

Kefír se vyrábí tak, že se do mléka (kravského, kozího nebo ovčího) přidají kefírová zrna a směs se nechá v nádobě 12 až 24 hodin při pokojové teplotě kvasit. Poté se zrna scedí a zůstane kefír.

Postup je velmi jednoduchý; scezená zrna lze poté použít k výrobě další várky a používat je donekonečna. Navíc po každé fermentaci trochu povyrostou.

Kvůli této jednoduchosti mnoho pravidelných konzumentů kefíru přestalo tento mléčný výrobek kupovat a místo toho si ho vyrábějí sami doma. Pro začátek stačí zakoupit startovací sadu, která obsahuje kefírová zrna a možná i několik dalších nástrojů, které vám pomohou s výrobou.

Když to budete mít po ruce, můžete začít vyrábět vlastní kefír a pokračovat v tom navždy. Je to podobné jako mít a udržovat kvásek.

Podtrženo, sečteno: shrnutí článku

Kefír a podmáslí mají podobnou chuť, strukturu i způsob použití, takže nahrazení jednoho druhým je téměř ve všech případech skvělou volbou. Rozhodně je to lepší než nahrazení podmáslí tučnou smetanou nebo dokonce použití zakysané smetany místo podmáslí.

Jediný významný rozdíl mezi nimi je z hlediska obsahu probiotik. Pokud hledáte probiotický mléčný nápoj, je kefír tou správnou volbou a podmáslí je špatnou náhražkou.

Zdroj informací: https://www.doesitgobad.com/buttermilk-vs-kefir/
Zdroj fotek: pexels.com, pixabay.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X