Gotu kola. Že nevíte, co to je? Je to bylinka, které říkáme pupečník asijský a je tradiční rostlinou asijské medicíny, zejména v Indii. Pokud se vám tedy stane, že se únavou vám nechce ani vylézt z postele, sáhněte po nálevu z pupečníku. Postaví vás na nohy.
Pěstování gotu kola
Z názvu už vyplývá, že není tuzemskou rostlinou, nicméně si ji můžete vypěstovat sami. Je to plazivá rostlina, Jelikož nesnáší mrazy, pěstovat ji lze v nádobách, celoročně, v pokoji. Přes léto pak není problém ji mít v závěsných nádobách na balkoně, nebo v truhlících na terasách. Sazenice jsou v zahradnictvích běžně k dostání. Každopádně vypadá krásně, takže vám splní funkci jak estetickou, tak i léčebnou.
Obsah pupečníku
Z pupečníku se sbírají listy, které se používají jak čerstvé, tak i sušené. Ty v sobě obsahují především flavonoidy, triterpenické glykosidy a jejich soli.
Přínos gotu koly
Tak především posiluje nervy, zlepšuje paměť a odstraňuje úzkost, zlepšuje fyzickou odolnost a vitalitu, pomáhá vyrovnávat psychiku a snižovat stres, při revmatismu i astmatu, působí protizánětlivě, zmírňuje průběh diabetu 2. typu, snižuje cholesterol, zlepšuje prokrvení mozku a má příznivý vliv na zrak.
Indičtí jogíni používají sušené listy pupečníku ke zvýšení koncentrace a navození stavu harmonie před meditací.
Pupečník se aplikuje i zevně, ve formě obkladů, jenž zvyšují pružnost kůže, prokrvují a vypínají pokožku postiženou celulitidou. Odstraňují rovněž příznaky pomerančové kůže.
Užívání rostliny
Z pupečníku se zhotovuje především nálev, a to jak ze sušených, tak i čerstvých listů. Nálev si připravíte tak, že jednu lžičku drcených listů zalijete šálkem vroucí vody a necháte chvíli louhovat.
Nálev pak můžete popíjet až 3x denně při potížích, po dobu tří týdnů, pak je nutné léčbu na týden vysadit a poté ji můžete znovu opakovat.
Čerstvé listy se kromě toho přidávají do salátů, v Asii je i podusí nebo povaří a podávají jako přílohu.