Za věčné přibírání si můžete sami, změňte to!

Podle BMI se vejdete do kategorie s normální postavou a konečně dopnete staré džíny. Skvělé! Ale pak si po půl roce stoupnete na váhu a jste osm kilogramů v plusu. Něco je špatně a viníkem není nikdo jiný než vy. 

Spánek na prvním místě 

Máte pocit, že zhubnete jenom ve chvíli, kdy budete celý den v jednom kole a na nohou od brzkého rána a končit se setměním s motyčkou v ruce? Omyl. Řízený relax není ztráta času. Stejně jako byste si měli dát po dvou náročných trénincích v posilovně den pauzu, aby se mohly svaly regenerovat, i mozek potřebuje chvíli klid. Pokud ale budete utahaní jako kotě a sotva dojdete k posteli, nebude spánek kvalitní, neprojde všemi fázemi a ráno se probudíte ve stavu nápadně připomínající silnou kocovinu. 

Během spánku dochází v těle k mnoha reakcím a hormony v čele s kortizolem odvádějí pořádný kus práce. Mnoho studií prokázalo, že osmihodinový spánek je pro vaše zdraví zcela klíčový a pouhý měsíc, kdy se každou noc ochudíte o dvě hodiny, má stejně negativní vliv jako deset let kouření. 

Nemůžete večer spát? Naučte se triky jak rychle usnout a probuďte se vyspaní do růžova. 

Zrádné tabletky 

Dnešní doba velí, abyste při každém zdravotním neduhu vyhledali odbornou pomoc. Řešením jsou většinou barevné tabletky. Na úzkostné stavy berete antidepresiva, místo porce ovoce se doporujete doplňky stravy. Pravidelný pohyb a zdravý životní styl nahrazujete léky na vysoký cholesterol, tlak a cukr. Svůj díl viny s sebou přináší i antikoncepce, kterou berete i několik let v kuse. To všechno má za následek postupné přibírání na váze. Ne všechny prášky můžete ze dne na den vyřadit, ale je-li to možné, zkuste je nahradit zdravější a přírodní alternativou, která váš organismus nebude tolik zatěžovat. 

Klidná žena mezi suchými pampeliškami.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Cushingův syndrom a stres 

Vliv stresu na lidský organismus se dlouhodobě podceňuje. Nárazové akce, kdy musíte přidat na tempu a pustit se do práce ze všech sil nebo řešit pnutí na domácí půdě a v osobních vztazích, přežijete bez větší újmy. Ale po několika měsících, kdy jsou na vás kladeny vysoké nároky (často si je kladete sami), se dostaví první negativní projevy. Vaše tělo začne produkovat stresový hormon podporující chuť k jídlu. 

Pokud navíc užíváte léky na artritidu, lupus nebo astma, začne v nadledvinkách docházet k abnormalitám, vy budete výrazně tloustnout a tuk se začne ukládat hlavně v oblasti pasu, krku, zad a obličeje. Cushingův syndrom je těžko léčitelný a jeho spouštěčem je právě zmiňovaný stres. 

Stop kouření

Pravidelné dávky nikotinu jsou prudce návykové a jen těžko se jich budete zbavovat. V drtivé většině případů už jde o psychologický problém a prvním krokem je nahrazení klasické cigarety za tu elektronickou. Léčbu budete muset podpořit i léky nebo náplastmi. Obojí ale podporuje chuť k jídlu a bude pro vás nesmírně náročné držet se od lednice dál. Nezvladatelná chuť na sladké nebo slané bude od vás vyžadovat hodně silnou vůli. 

Menopauza 

Udává se, že v průměru ženy potká menopauza po padesátém roce života. Někdy to může být dřív, jindy o něco déle. Nejde zdaleka jen o hormonální změny a konec menstruace. Musíte se vyrovnat také s výrazným zpomalením metabolismu. 

Přichází období “zúčtování”, kdy se projeví zdravý životní styl a celkový přístup k životu, míra stresu i pravidelný pohyb. Tuk se začíná hromadit kolem pasu, boků a stehen a kilogramy přibývají pomalu, ale bez přestání. Udržení si štíhlé a na pohled zdravé a symetrické postavy pro vás bude mnohem složitější a náročnější. Začněte na ní proto pracovat už s několikaletým předstihem. 

Zdroj: webmd.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Pěkně napsáno a svatá pravda. Je mi 74 let a prošla jsem životem se všemi popsanými problémy a můžu potvrdit….příroda léčí.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X