Zpívání miminku se vyplatí, i když nejste dobrý zpěvák

Dětský pláč pro mnohé rodiče představuje ten nejtrýznivější zvuk na světě. Napadlo vás někdy, že kromě toho, abyste vašeho potomka vzali do náručí, ho můžete uklidnit i pomocí zpěvu? Zpívání miminku v děloze se často doporučuje i nastávajícím maminkám. Co se stane, když budete zpívat miminku i po jeho narození?

Vznik jedinečného pouta

Zpívání představuje v prvních měsících života miminka skvělý způsob, jak si s ním vytvořit unikátní pouto. Nejen díky mluvení, ale i díky zpívání se váš hlas pro děťátko stane tím nejlépe rozpoznatelným. Rozsáhlá studie Sandry Trehubové z univerzity v Torontu, která zkoumala rozmanité dopady zpěvu na děti, zjistila, že zpěv, více než mluvení, vede k posílení sociálních vazeb s rodiči, zlepšení zdravotního stavu, a dokonce i k pozdější větší plynulosti řeči dětí. Hlas je navíc pro kojence velmi silným podnětem, neboť rozpoznávají matčin hlas mnohem dříve než její tvář. Zpívání miminku je jednou z krásných možností, jak s ním komunikovat ještě předtím, než se naučí mluvit. Nemusíte se navíc strachovat, že neumíte zpívat dobře. Pro děti není důležitá dokonalost, ale váš hlas, melodie a rytmus.

Udržuje miminka v klidu

Zpívání je dokonalým prostředkem, jak je udržet miminka v co největším klidu. Zvuk zpěvu odvede pozornost dítěte od jeho pláče a pomůže mu se uklidnit. Studie univerzity v kanadském Montrealu dokonce prokázala, že zpěv pomáhá uklidnit děti více než mluvení na ně. Zpívání navíc neuklidňuje jen děti, ale i vás, protože zpěv vám umožní ocitnout se s vaším miminkem ve stejném emocionálním prostoru

Pomoc při učení se jazyku

Miminka a malé děti obecně si nejsnáze pamatují slova, která často slýchají ve svém každodenním životě. Zpívání jim dává šanci zvyknout si i na nová slova a zvuky, které jsou jim méně známé. To jim postupně pomáhá lépe rozumět okolí a rozvíjet vlastní slovní zásobu i strukturu vět. Navíc v době, kdy malé děti ještě nemluví, rozeznávají obsah naší promluvy právě díky melodii, rytmu a intonaci, v tom jim zpívání velmi napomáhá.

Maminka hrající si a zpívající se svou dcerkou.
zdroj: freepik.com

Rozvoj mozku

Studie provedená Cognitive Neuroscience Society rovněž prokázala, že zpívání miminku zlepšuje vývoj jeho mozku. Zejména ukolébavky pomáhají zvýšit pozornost miminek a schopnost projevovat pozitivní emoce vůči rodičům. Zpěv má vliv i na způsob, jakým miminka začínají chápat své rodiče a svět kolem sebe.

Hra, rozptýlení i režim

Kromě všech vývojových přínosů může zpívání vašemu dítěti přinést i radost do všedních činností každodenního života. Ať už se jedná o jízdu v autě nebo přípravu oběda, zpěv je způsob, jak dítko zabavit a danou aktivitu mu zpříjemnit. Zpívání miminku též pomáhá utvářet jeho denní rutinu. Zavedení zpěvu do každodenního režimu například může vašemu děťátku pomoci poznat dobu, kdy je třeba se uklidnit a utišit, protože je čas na spánek.

Rozvoj pohybu a motoriky

Když malé děti slyší zvuk zpěvu či hudby, často se začnou samy od sebe pohybovat a dělat různá gesta, například tleskat. Tím zpěv pomáhá zlepšovat a rozvíjet i jejich pohybové dovednosti. Když budete navíc různé pohyby či gesta při zpívání dělat i vy, vaše dítko bude o to aktivnější.

Zpěv přináší mnoho benefitů i pro vaše zdraví, duševní i fyzické. O důvod víc, proč si pravidelně zazpívat.

Zdroj: sciencedaily.com, researchgate.net, medicalxpress.com, mother.ly

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X