Pořezali jste se. Jak předejít vzniku nevzhledné jizvy?

Všichni máme jizvy, za kterými se skrývají příběhy, od kuchyňských nehod přes odřená kolena až po chirurgické řezy, ale většina z nás by byla raději, kdyby se naše rány zahojily bez připomínek minulých neštěstí. Jak zabránit tomu, aby se řezná rána změnila v jizvu?

Co je to jizva?

Jizvy vznikají roztržením dermis, spodní vrstvy naší kůže, která je bohatá na kolagen a elastická vlákna. Ke vzniku jizvy může dojít po jakémkoli poranění škáry neboli dermis. Představte si náš normální kolagen jako pletený košík, velmi pěkný a rovnoměrný. Když se poraníme, spustí se reakce na hojení ran, která může vytvořit kolagenu tak akorát, ne úplně dost nebo trochu navíc. Vždy se ale bude lišit od původní kůže, kterou jste v dané oblasti měli.

Vzhled každé jizvy závisí na řadě faktorů. K tomu, jak jizva vypadá, přispívá tvar, velikost a hloubka rány, ale také množství krve, které se do dané oblasti může dostat, barva kůže a její tloušťka. Obličej a pokožka hlavy mají tendenci se hojit nejrychleji, protože tam máme největší krevní oběh, řezná rána na noze, kde krevní oběh není tak dobrý, se může hojit i několik týdnů.

Nejlepší způsob, jak jizvám předcházet

Nejdůležitější je minimalizovat zánět nebo další trauma kůže. Pokud je rána hluboká či příliš „rozevřená“, je lepší vyhledat lékaře a v případě potřeby si nechat ránu zašít. Za normálních okolností odborníci jako postup, jak snížit pravděpodobnost vzniku jizev, doporučují:

  • Vyčistěte ránu – jakmile se poraníte, vyčistěte postižené místo vodou a mýdlem nebo dezinfekcí, abyste se zbavili všech bakterií a zabránili infekci.
  • Udržujte ránu vlhkou a přikrytou –  možná jste vyrostli v přesvědčení, že rány se mají udržovat v suchu, ale opak je pravdou. Abyste totiž předešli vzniku jizvy, je nejlepší udržovat ránu vlhkou. Na ránu použijte vazelínu nebo další prostředky a obvažte ji, aby se mohla zahojit.
  • Minimalizujte pohyb – pokaždé, když se rána pohne, má to negativní vliv na tvorbu jizvy. Dopřejte ráně čas na zhojení tím, že nebudete poraněné místo nadměrně namáhat.
  • Nechte strupy na pokoji – strupy jsou přirozeným obvazem naší kůže, takže na ně nesahejte a nechte je dělat svou práci. Trhání pouze prodlužuje zranění a brání jeho hojení.
  • Vyhýbejte se slunci – chránit jizvu před slunečním zářením může pomoci minimalizovat změnu barvy.
Muž s jizvou na stehně.
zdroj: pexels.com

Fungují krémy proti jizvám?

Speciální silikonové krémy na jizvy mohou zlepšit vzhled nových jizev, ale pouze pokud je budete používat v prvních týdnech po úrazu. Není ale vždy nutné používat na jizvy speciální krémy k tomu určené. Největší vliv na hojení má totiž samotné vmasírování krému, například i obyčejného hydratačního, do zjizveného místa. Jemná masáž jizvy několik minut denně pomáhá rozbít tkáň u těch jizev, které se přehnaně zahušťují. 

Úplný proces remodelace jizvy trvá rok. Během této doby může vaše jizva projít různými fázemi vzhledu. Jakmile však dosáhnete hranice jednoho roku, je nepravděpodobné, že by se vaše jizva sama od sebe příliš změnila. Jinými slovy lokální léky už nic nezmohou.

Jak zlepšit vzhled již existujících jizev pomocí přírodních prostředků?

Zdroj: everydayhealth.com, markhenley.co.uk

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X