Asi každý rodič chce mít doma zdravé a šťastné dítě. Současná situace spolu s chladnějším počasím přímo nahrává šíření respiračních onemocnění i běžných podzimních nachlazení. Jak děti naučit správné hygienické návyky a co můžete udělat pro jejich zdraví ještě dnes?
Jak se šíří infekční onemocnění
Vaše dítě se během vývoje setká s řadou bakterií a virů, kterým bude čelit. První velká vlna přichází s nástupem do školky. V tomto věku se většina malých ratolestí nakazí neštovicemi, od kterých pak mají po celý zbytek života pokoj. Kromě neštovic se ze školek také často nosí vši, které nepatří mezi bakterie, ale také vás dokáží pěkně potrápit.
K tomu, abyste mohli chránit své potomky před nákazou, je třeba nejdříve ze všeho pochopit, jak se nemoc šíří. Nejlepší je, když si informace vyhledáte v ověřených zdrojích, jako je například Světová zdravotnická organizace nebo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. V těchto organizacích jsou zaměstnaní vědci, kteří tématu nejlépe rozumí a mohou vám poskytnout nejdůvěryhodnější informace.
Jednoduché tipy, jak si chránit zdraví
- když jste nemocní, zůstaňte doma
- držte se dál od nakažených
- hygiena rukou, obličeje a osobních věcí je na prvním místě
- noste roušku ve větších skupinách lidí v jedné místnosti
- dezinfikujte povrchy včetně klik, telefonů a společně užívaných předmětů
- omezte sdílení školních pomůcek
- svačina až po umytí rukou
Někdy je lepší zůstat v posteli
Pokud se necítíte ve své kůži, je lepší zůstat doma. Možná se u vás nemoc neprojeví, ale ušetříte své okolí od případné nákazy. Když člověk onemocní, jeho imunitní systém je oslabený, a tak stává náchylnější i k jiným infekčním onemocněním. Naučte své děti, aby se držely dál od lidí, kteří jeví známky nákazy. Zbytečně ale nepanikařte, kýchání nebo kašlání může být také projevem alergií, které samozřejmě nakažlivé nejsou.
Správné mytí rukou a dezinfekce
Správná technika mytí rukou je obzvlášť důležitá, naučte to své děti ještě před nástupem do školy. Dbejte na to, aby si umyly ruce po každé toaletě, poté co se vrátí z venku a před každým jídlem. Mytí rukou je považováno za nejlepší prevenci před onemocněním. Pokud jste na výletě a nemáte po ruce umyvadlo, nezoufejte, pořiďte si dezinfekční gel a nemusíte se bát. Při koupi dezinfekčního prostředku dbejte na to, aby obsahoval 60 a více procent alkoholu.
Rouška za ouška
V dnešní době, kdy svět postihla pandemie koronaviru, si můžeme sami na vlastní kůži otestovat důležitost roušek. Maska, která zakrývá ústa a nos, zabraňuje šíření kapének z dýchacích otvorů, a tím snižuje riziko infekce viry.
Dezinfekce povrchů
Ve školách a školkách by dezinfekci povrchů měli mít na starost pracovníci, a to hlavně v chřipkovém období, kdy každé druhé dítě kýchá a kašle. Ne každé dítě si totiž umí správně zakrýt ústa. Naučte své dítě kýchat a kašlat do rukávu, ne do dlaní! Dlaněmi totiž pak sahá na spoustu dalších věcí a onemocnění se tímto způsobem šíří dál.
Radši nepůjčovat
Ano, zní to lakomě, ale vaše dítě po nástupu do školy bude se svými spolužáky sdílet spoustu školních pomůcek. Vy sice nemůžete zabránit tomu, že si vaše dítě půjčí od souseda v lavici tužku, kterou spolužák předtím kousal a válel po zemi. Můžete se mu ale pokusit vysvětlit, proč by to nemělo dělat a jednou to samo pochopí.
Rady pro dospělé
Naučte se pravidelně dezinfikovat svůj mobilní telefon, tablet či počítačovou klávesnici s myší. Právě toto jsou místa, na která zapomínáme a která se mohou stát rájem pro bakterie. Přiznejme si, málokdo na telefon sahá až po dezinfekci rukou a ne vždy ho pokládáme do zcela čistého prostředí.