Přeslice, praslica, praslička, chvost, stolička, plivačka, šmirglová tráva, duvok, přáska a skřip. To všechno jsou lidové názvy pro přesličku rolní. Je to v podstatě plevel, který je hojně rozšířený i u nás.
Sbíráme…
Od června do září sbíráme letní zelenou nať stromečkovitě větvené lodyhy bez černého oddenku. Příměsi cizích částí je nutno před sušením odstranit. Suší se ve stínu při teplotě do 40 °C. Vysušená droga je křehká, zelená, slabě hořká a nevoní.
Přeslička obsahuje
Přeslička má řadu pro člověka vhodných látek, jako jsou kyselina křemičitá, saponin equisetonin, třísloviny, bílkoviny, flobafen, hořčinu, pryskyřici, tuk, organické kyseliny, karoten, vitamin C, flavonové glykosidy, živice, alkaloidy.
Léčivé účinky
Přeslička podporuje vylučování moči, tvorbu bílých krvinek, pomáhá při léčbě tuberkulózy, při zánětu močových cest, při ledvinových a žlučníkových kamenech, otocích, při onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, při revma, artróze, tuberkulóze, astmatu, vyvolává zvýšenou činnost srdce a posilují krevní oběh, přičemž se zlepšuje vylučovací schopnost ledvin. Rovněž se využívá při bolestivých onemocnění kůže, vypadávání vlasů, zastavuje krvácení jak při vykašlávání, tak i děložní a při hemeroidech, pomáhá při dně, vysokém tlaku, při vodnatelnosti, ateroskleróze, užívá se i proti rakovině atd.
Užití přesličky
Čajový nálev: 1 vrchovatou lžičku přesličky spaříme ve 1/4 litru vody. Pijeme maximálně 3 šálky denně, po několik dnech musíme pití čaje přerušit. Užíváme při celkovém vysílení, tuberkulóze plic, zánětech ledvin a močového měchýře, silné menstruaci, močení krve, křečích v žaludku atd.
Parní zábal: dvouhrst přesličky dáme do síta, které zavěsíme nad hrnec s vařící vodou. Když je nať horká a měkká, zabalíme ji do lněného ručníku a přiložíme na nemocné místo a na několik hodin zabalíme tak, abychom uchovali teplo.
Sedací koupele z přesličky: 100 g přesličky dáme do studené vody na noc, následující den ohřejeme k varu a přilijeme do vany a 20 minut provádíme koupel, při které nám voda sahá až k ledvinám. Poté se neotíráme a nesušíme, zabalíme se do županu a paříme se jednu hodinu v posteli. Užívá se na všechny nemoci ledvin a močového měchýře, když člověk nemůže močit, při písku a kaméncích v močovém měchýři, při zápalu ledvinové pánve atd.
Tinktura: 10 g čerstvé přesličky namočíme do 50 g pravé režné a 14 dní necháme louhovat na slunci. Denně protřepeme. Poté scedíme a slijeme. Používá se při pocení nohou, při bolestech v močovém měchýři, ledvinách a močovodech, při nočním pomočování, při plicní tuberkulóze atd.
Kašový obklad z přesličky: čerstvou, omytou přesličku na dřevěné desce rozmačkáme na kaši.
Upozornění: dlouhodobé užívání či větší dávky způsobují nevolnost a lehkou otravu. Léčbu přesličkou konzultujte s lékařem.