Přerušovaný půst dnes nabývá na popularitě, přitom se nejedná o žádný nový koncept. Již lovci a sběrači ve starověku využívali tento specifický způsob stravování. Jiné možnosti v té době totiž ani neměli, jelikož neuměli uchovávat potraviny, tak jako je tomu v dnešní době. Dnešní lidé se oddávají půstu hlavně kvůli snaze zhubnout, touze po dlouhověkosti nebo se snaží předejít nemocem.
Přerušovaný půst jako stravovací model
Přerušovaný půst se zaměřuje na to, kdy byste měli jíst a ne na potraviny, které jíst. Období půstu se střídají s obdobím jídla. Studie prokázaly, že půstem snižujete riziko cukrovky druhého typu, srdečních onemocnění, obezity a dalších nemocí. Mezi metody přerušovaného hladovění zejména patří:
- Metoda 16/8 spočívá v tom, že do 8 hodin si rozdělíte svůj denní příjem a následujících 16 hodin držíte půst.
- Metoda 24 hodin spočívá v tom, že vydržíte bez jídla celý den. Tento půst se většinou provádí jednou až dvakrát týdně.
- Dieta 5:2 spočívá v konzumaci kalorií ve výši 500-600 kalorií ve dvou dnech po sobě, následujících 5 dní v týdnu můžete jíst normálně.
Cílem těchto metod je snížit příjem kalorií a podpořit hubnutí. Pokud jste nováčkem v tomto oboru, doporučuje se začít metodou 16/8. Většina lidí je zvyklá jíst alespoň tři jídla denně, a to ráno, v poledne a večer. Půst tento přežitek nepodporuje. Využívá naopak kalorického deficitu, který se během půstu dostaví, a tím dochází ke spalování tuků. Tento proces vědci označují jako metabolickou změnu.
Co se děje v těle při hladovění
Během půstu se v těle odehrávají zásadní změny. Dochází k buněčné opravě, která je doprovázena autofagií, buňky tráví a odstraňují poškozené bílkoviny. Probíhá buněčná exprese a snižuje se hladina cukru v těle, a tím dochází ke spotřebě tuků. Tělo tedy začne místo cukru využívat tuky jako palivo.
Pravidla přerušovaného půstu
Většina lidí se ptá, co mohou jíst, když chtějí dodržovat některou z metod půstu. Odpověď je jednoduchá. Co se týče výběru potravin, člověk se nemusí omezovat, důležité však je, aby během doby bez jídla pil jen vodu a nápoje bez kalorií.
Lidé se rozhodují k půstu se snahou zhubnout. Málokdo si ale uvědomuje další výhody půstu. Studie uvádí, že dochází k pozitivním změnám, které mají vliv na mozek a tělo. Mezi hlavní přínosy patří: lepší myšlení a paměť, zdravé srdce a tkáně, lepší fyzický výkon, prevence obezity a diabetu.
Rizika půstu
Nyní jsme shrnuli výhody půstu. Je ovšem důležité se zmínit také o jeho nevýhodách a případných rizicích. Měli byste si uvědomit, že půst není pro každého. Není vhodný pro děti, kojící a těhotné ženy, osoby s poruchou příjmu potravy a diabetiky.
Jedná se o extrémnější typ diet či životního stylu, a proto než se pro půstování rozhodnete, je důležité si pečlivě všechno promyslet. Své rozhodnutí můžete zkonzultovat s někým, kdo metodu půstu zkoušel nebo se svým lékařem.
Pokud vás článek namotivoval a líbí se vám výhody, které půst přináší, začněte hezky od začátku metodou 16/8 a nevrhejte se do extrémů. Pokud začnete pociťovat bolesti hlavy, neobvyklou úzkost, nevolnost či jiné příznaky, přerušte hladovění a navštivte svého lékaře.
Zdroj: activebeat.com