Práce v kanceláři: Vyhněte se zdravotním problémům ze sezení

Možná si myslíte, že práce v kanceláři je nejbezpečnější, zvláště když slyšíte o nehodách a incidentech při práci v továrně, v armádě, v hornictví apod. Ve srovnání s tím je práce v kanceláři považována za méně rizikovou. Lidé pracující v kancelářích by však neměli být spokojení. Jaká rizika nese toto zaměstnání?

Bolesti zad a hýždí z příliš dlouhého sezení jsou sice dobře známé, ale se sezením u stolu je spojeno několik zdravotních rizik. I když se nemusí zdát hned nebezpečná, mohou přispět k onemocnění a celkovému zhoršení pohody. Přečtěte si tento článek společnosti a zjistěte, zda si nepracujete nemocní a jak se nemocem spojeným se sezením u stolu vyhnout.

Bolest z opakovaného namáhání

Celodenní sezení u stolu a práce na počítači vyžaduje minimální využití těla. To samo o sobě je špatná zpráva, ale ještě horší je, že těch několik málo částí těla, které se používají, bývá přetíženo. Při nepřetržité práci s počítačem je třeba intenzivně používat myš, nadměrně psát a opakovaně rolovat a klikat.

Při této činnosti je po celý den zapojeno stejných několik šlach, svalů a nervů. Toto nadměrné zatěžování může vést k formě poškození z opakovaného namáhání (RSI) známé jako syndrom karpálního tunelu, který způsobuje bolest, otok a zánět zápěstí, a k zánětu šlach, který způsobuje podobné příznaky na rukou a předloktí.

Abyste se těmto problémům vyhnuli a ochránili své tělo před RSI při práci v kanceláři, je třeba dbát na řadu věcí:

  • Zkontrolujte polohu a úhel klávesnice na stole (měla by být rovná).
  • Snažte se při psaní udržovat neutrální polohu zápěstí (ploché a ne zkroucené směrem k malíčku nebo palci).
  • Snažte se omezit používání myši (používejte co nejvíce klávesových zkratek), nebo pokud je používání myši nezbytné, používejte gelovou podložku pod myš.

Špatné držení těla

Kancelářské prostory bývají uspořádány zcela jednotně, což znamená, že stoly, počítače a místa k sezení jsou pro všechny zaměstnance naprosto stejné. Když vezmeme v úvahu, že v každé kanceláři pracují zaměstnanci různých tvarů a velikostí, je toto základní uspořádání nevhodné. Proto je nejdůležitější přizpůsobit pracovní prostor vlastní výšce a proporcím. To znamená:

  • Snížení nebo zvýšení kancelářské židle tak, aby poskytovala nižší oporu zad a aby vaše nohy mohly spočívat rovně na podlaze (případně použijte podnožku).
  • Ujistěte se, že stůl je ve správné výšce pro vaši postavu, abyste se nad ním nemuseli ohýbat nebo hrbit při čtení, psaní nebo psaní.

Kromě toho věnujte pozornost výšce obrazovky počítače, která by měla být v úrovni očí, abyste mohli sedět vysoko a pohodlně pracovat bez hrbení. Pokud je to nutné, zvyšte obrazovku tak, že ji vyrovnáte na knihách. Vedle těchto způsobů sezení si dávejte pozor na držení těla při telefonování, protože pokud máte telefon položený mezi ramenem a uchem, může to způsobit problémy s krkem.

Nakonec se pravidelně protahujte a co nejvíce se procházejte. I kdyby to mělo být jen proto, abyste si došli k chladiči vody nebo na toaletu, nezapomeňte se alespoň jednou za hodinu pohnout z místa, abyste minimalizovali příznaky přílišného sezení.

Zdroj fotky: pexels.com

Klimatizace

Klimatizace jsou v teplých klimatických podmínkách a ročních obdobích nezbytné pro vnitřní pohodlí, ale jsou jedním z hlavních důvodů, proč se v kancelářském prostředí tak rychle šíří běžná nachlazení.

Výzkumy ukazují, že pracovníci, kteří tráví dny v klimatizovaných kancelářích, trpí častěji infekcemi dýchacích cest než ti, kteří pracují v budovách s přirozeným větráním. Důvodem je skutečnost, že klimatizační zařízení zajišťují cirkulaci vzduchu, který často přenáší bakterie a plísně.

Kromě toho klimatizace skutečně produkují plísně, které mohou být vážným problémem pro pracovníky, kteří kouří nebo kteří již mají dýchací nebo plicní problémy, jako je astma nebo bronchitida. Aby se tato rizika snížila, mělo by vedení kanceláří zajistit pravidelné a důkladné čištění větracích systémů.

Kromě problémů s dýcháním a plícemi způsobuje studený vzduch také problémy se svaly a klouby, protože může vyvolat křeče a bolesti.

Vyvarujte se v práci sezení přímo pod klimatizačními zařízeními, protože to může problém ještě zhoršit. Vždy mějte v práci další vrstvy oblečení, do kterých se můžete v případě potřeby zabalit – a zvláštní pozornost věnujte ochraně oblasti ramen a krku před studeným vzduchem.

Špatná strava a dehydratace

Výzkumy ukazují, že zaměstnanci v kancelářích se častěji stravují nezdravě, protože kancelářské prostředí nahrává špatným stravovacím návykům, jako je vynechávání jídla, příliš rychlé jídlo a svačiny mezi jídly. Všechny tyto faktory přispívají k přibývání na váze, a pokud se spojí s nedostatkem pohybu a cvičení během dne, mohou vést k vážnějším zdravotním problémům.

Lékaři doporučují odcházet na oběd z kanceláře, protože jídlo snědené mimo pracovní stůl bývá výživnější a sytější a také lépe tráví. Skutečná přestávka na oběd také odbourává stres, což znamená, že pracovníci mají menší pravděpodobnost, že budou později během dne svačit.

Kromě špatných stravovacích návyků mají kancelářští pracovníci často špatné pitné návyky a mohou se snadno dehydratovat, protože zapomínají pít vodu nebo protože dávají přednost pití džusů s vysokým obsahem cukru nebo horkých nápojů, které mohou obsahovat hodně mléka a mohou mít vysoký obsah tuku.

Sladké nápoje mohou ve skutečnosti způsobit větší žízeň; zejména v kombinaci s účinky klimatizace, která nejenže vysušuje vzduch, ale může mít vysušující účinek i na vaše tělo. Proti únavě a bolestem hlavy spojeným s dehydratací se snažte každých deset minut vypít doušek vody a vypít jednu láhev za hodinu.

Vaše zdraví na prvním místě

Pokud pracujete v kancelářském prostředí, je nutné si uvědomit příznaky přetížení organismu. Mnozí zaměstnanci mají pocit, že si nemohou odpočinout (proto jsou stále populárnější dny duševního zdraví). Mezi příznaky přepracování, na které je třeba si dát pozor, patří oslabení imunitního systému, poruchy spánku, výkyvy nálad a nedostatek energie i na jednoduché úkoly.

Nedostatečná péče o duševní a fyzické zdraví může vést k celé řadě následných problémů, od emočního vyčerpání a špatného duševního zdraví až po zdravotní problémy, jako je vysoký krevní tlak a srdeční choroby.

Výborným způsobem, jak upřednostnit své celkové zdraví, je zajistit si komplexní zdravotní pojištění. Kromě toho, že si zajistíte přístup ke kvalitní lékařské péči, kdykoli ji budete potřebovat, nebudete se muset obávat ani placení vysokých poplatků za pobyt v nemocnici z vlastní kapsy.

Zdroj informací: https://www.pacificprime.com/blog/working-yourself-sick-five-illnesses-caused-by-sitting-at-your-desk.html
Zdroj fotek: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X