Poznejte tipy našich babiček, jak přimět děti jíst zeleninu

Přimět dítě jíst zeleninu může být náročné. Některé děti zeleninu a nové potraviny přijímají, zatímco jiné mohou potřebovat opakovanou expozici nebo různé úpravy. Pojďte se podívat, jak na to šly naše babičky.

Nejenže zelenina poskytuje důležité živiny pro růst a vývoj, ale její zavádění v raném věku může vašim dětem pomoci, aby se v budoucnu lépe stravovaly. Pokud se vám nedaří přimět dítě, aby zeleninu zhltlo, může vám pomoci těchto pár tipů.

Neustále je vystavujte zelenině

Pokud vaše dítě zeleninu odmítá, je snadné se nechat odradit, zejména pokud jste mu ji již několikrát bezvýsledně nabídli. Přesto, pokud budete stejnou zeleninu nabízet dál, je velká šance, že ji nakonec ochutná. Když dítěti předkládáte novou zeleninu nebo zeleninu, kterou v minulosti nemělo rádo, mějte na paměti velikost porcí a způsob přípravy. Začněte s malou porcí, například jedním nebo dvěma sousty, abyste předešli tomu, že je odradíte nebo zahltíte plnou porcí.

Pokud vaše dítě odmítá některé úpravy, například syrový špenát, zkuste zeleninu přidat k jídlu, které již má rádo. Například recepty se špenátem, jako jsou muffiny nebo smoothies, mohou být lákavější než jeho čerstvý protějšek.

Vyvarujte se však podávání zeleniny pouze tímto způsobem. Pokud je veškerá zelenina „schovaná“ v muffinech nebo smoothies, může to snížit pravděpodobnost, že si vaše dítě vybere nebo ochutná zeleninu podávanou v čerstvém stavu nebo samostatně. Vzhled a teplota zeleniny mohou mít také vliv. Některé děti mohou dávat přednost zeleninovým mincím před proužky a ohřívané zelenině před studenou. Pokud vaše dítě miluje nudle a hranolky, nakrájejte zeleninu do těchto známých tvarů.

Při jídle se soustřeďte na podávání zeleniny a nechte dítě, aby ji jedlo. Pokud podávanou zeleninu nesní, snažte se nedávat najevo zklamání a nenabízet jinou variantu, která již není podávána. Vždy to můžete zkusit znovu při dalším jídle.

Zdroj: pexels.com

Zapojte je do nakupování a přípravy

Pokud máte možnost vzít děti do obchodu s potravinami, věnujte jim nějaký čas v oddělení zeleniny, aby se se zeleninou sžily. Nechte je například vybrat máslovou dýni nebo ukázat na přesné rajče, které chtějí z hromady. Povídejte si s nimi o tom, jak se zelenina jmenuje a jak chutná.

I když děti do obchodu neberete, můžete je před odchodem nechat vybrat zeleninu z katalogu nebo je požádat, aby s vámi vybalily nákup, až se vrátíte. Kromě toho, že je zapojíte do nakupování, nechte děti pomáhat v kuchyni nebo se dívat, jak připravujete jídlo. Nabídněte dítěti výběr mezi dvěma druhy zeleniny nebo se ho před jídlem zeptejte, jak by si zeleninu přálo připravit.

Pokud připravujete smoothie, pomozte jim vhodit do mixéru hrst kapusty, špenátu nebo jiné zeleniny. Na večerní pizzu nechte děti, aby si vybraly preferovanou zeleninovou náplň, nebo jim sestavte vlastní pizzu s alespoň jednou zeleninou. Až budou starší a budou se v kuchyni cítit lépe, mohou vám pomoci s mícháním rozdrobené zeleniny do těsta na palačinky, přidáváním zeleniny na pánev pod vaším dohledem nebo dokonce s krájením či trháním měkčí zeleniny.

Postupem času se díky neustálému zapojování, poznávání čerstvých produktů a možnosti vyjádřit se k ingrediencím a přípravě může zvýšit pravděpodobnost, že vaše děti nakonec zkusí ochutnat jednu nebo dvě zeleniny.

Použijte potraviny, které mají rádi, jako prostředek pro zeleninu

Některým dětem může trvat dlouho, než si zeleninu oblíbí, zejména pokud je podávána jako samostatná příloha. V těchto případech může být užitečné začlenit zeleninu do jídel, která jim již chutnají. Pokud například vaše dítě miluje míchaná vajíčka, makaróny se sýrem nebo tacos, zkuste do těchto pokrmů přidat nakrájenou nebo rozdrobenou zeleninu. Pro milovníky špaget přidejte do směsi cuketové nudle.

Když jsou děti starší a mohou se aktivněji zapojit do přípravy jídla, nabídněte jim při přípravě pizzy nebo toastů vařenou mrkev, hrášek, nakrájenou papriku, žampiony nebo jinou zeleninu. Požádejte je, aby na vrchní stranu vytvořily smajlíka se zeleninou podle svého výběru.

Shrnutí tipů

  1. Opakované seznamování se zeleninou je důležité pro to, aby ji dítě ochutnalo. I když vaše dítě zeleninu napoprvé odmítne, zkoušejte to se stejnou nebo jinou úpravou.
  2. Zapojení dětí do přípravy jídla, jako je nakupování nebo vaření, je skvělým způsobem, jak zvýšit jejich pohodlí při konzumaci zeleniny.
  3. Zařazení zeleniny do oblíbených jídel vašeho dítěte může zvýšit jejich atraktivitu. Klasická jídla, jako jsou vejce, tacos, pizza, toasty a těstoviny, mohou obsahovat zeleninu.

Zdroj informací: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-get-toddler-to-eat-vegetables
Zdroj fotek: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X