Ploštičník je specialista na ženské problémy

Ploštičník hroznovitý je rostlinou severoamerických indiánů a nazývá se také blešivec či štěničník. Dorůstá až dvoumetrové výšky a pro léčivé účely se sbírá kořen a jeho oddenky, kterých má mnoho. Kořen je černý, hadovitě zakroucený a v něm jsou obsaženy velice účinné látky.

Kořen obsahuje

Kořen ploštičníku obsahuj fytoestrogeny, triterpenické glykosidy, estery kyseliny fukinolové a p-hydroxybenzylvinné kyseliny, aromatické kyseliny jako kávová, ferulová a isoferulová, třísloviny, salicylovou kyselinu a malé množství silice.

Léčivé účinky

Tak tady si přijdou na své především ženy, neboť ploštičník zmírňuje návaly při přechodu, menstruační bolesti, pomáhá při bolestech po porodu, při vysychání vaginální sliznice, působí preventivně při rakovině prsu, tlumí vedlejší účinky při hormonální léčbě.

Ploštičník má sedativní a protizánětlivé účinky, napomáhá v léčbě bolesti svalů, kloubů, při ischiasu, usnadňuje odkašlávání, má vliv i na hučení v uších, celkově zklidňuje.

Užití ploštičníku

Jedna si můžeme zakoupit tablety a tobolky s extraktem ploštičníku, ale lze ze sušeného a drceného kořene připravovat odvar, obklady.

Odvar: sušený mletý kořen povaříme 5 – 10 minut a popíjí se denně především na ženské problémy.

Obklad: sušený kořen vaříme 20 – 30 minut, poté necháme trochu vychladnout a ještě teplý ho přikládáme na 20 minut na postižené místo. Pomáhá ke zklidnění svalových a kloubních bolestí.

Upozornění: ploštičník nesmí užívat těhotné a kojící ženy a lidé s vysokým tlakem. U někoho může vyvolat nevolnost, bolest hlavy, zvracení.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X