Pečující oleje využijete v kuchyni i koupelně: vyberte si podle typu pleti

Jsou oleje vhodné pro pleť nebo je to jen marketingový tah? Nenechte se zmást. Pleťové pečující oleje rozhodně nezpůsobují mastnou pleť, jak si někteří lidé myslí. Jak oleje na pleť působí a proč bychom se jim rozhodně neměli vyhýbat?

Co jsou pečující oleje

Pleťové pečující oleje zahrnují jak přírodní vonné i nevonné oleje, tak ty syntetické (například minerální). Jejich úkolem je podporovat přirozené oleje v pleti a nastavit správnou rovnováhu tak, aby nebyla pleť příliš mastná nebo naopak suchá.

„Naše pleť přirozeně vytváří oleje a lipidy, které pomáhají zabraňovat ztrátě vody z naší pokožky a udržují ji hydratovanou. Pečující oleje pak pomáhají doplnit ty přirozené,“

uvádí doktorka Noelani González, ředitelka kosmetické dermatologie na Mount Sinai West v New Yorku.

Esenciální oleje nejsou vhodné na ošetření pleti
pixabay.com

Jak oleje fungují

Pečující oleje na obličej mohou mít mnoho výhod, tou hlavní je však další ochrana pokožky. Dermatoložka Jennifer Lucas z kliniky v Clevelandu uvádí, že se nejčastěji jedná o rostlinné oleje, které jsou získány z různých částí rostlin – z květů, listů i kořenů. Každý olej má v sobě spoustu specifických látek, které mohou pleti přinášet další benefity.

„Ačkoliv jsou známé především svými hydratačními vlastnostmi, pleťové oleje mohou také pomoci proti stárnutí pleti a navíc poskytují antibakteriální a léčivé účinky,“

Přírodní oleje jsou ideálním doplňkem pro jakýkoliv typ pleti, pokud se využívají s mírou. Každý by si proto měl nejprve vyzkoušet, jak jeho pleť na oleje zareaguje a teprve poté udělat z jejich užívání rutinu.
Neměli by to s nimi přehánět lidé s akné, protože oleje by mohly ještě zhoršit ucpávání pleťových kanálků. Naopak pro lidi se suchou pletí jsou oleje skvělým řešením, jak udržet pokožku hydratovanou.

Přírodní oleje pomáhají udržet pokožku pružnou
pixabay.com

Jaké oleje jsou nejvhodnější

Není olej jako olej, a to ani v případě těch přírodních. Existují takové, kterým je lepší se vyhnout. Mezi ně patří tzv. esenciální, tedy vonné oleje. I když mají pro pokožku spoustu výhod, jsou plné sloučenin, které mohou kvalitu pleti zhoršit.
Například citrusové oleje dělají problémy, jsou-li vystaveny UV záření. Vyvarujte se také levandulovému oleji, eukalyptovému oleji, jasmínovému, pomerančovému a podobně.
A jakým olejům dát tedy zelenou? Určitě to bude například olivový, který obsahuje vitamíny A,D, E  a K, nebo kokosový. Ten se snadno vtírá do kůže a má skvělé antibakteriální účinky.  Použít lze i dostupný slunečnicový olej, který má podobné účinky, jako ten olivový.
Vhodnou variantou je také olej jojobový, mandlový nebo arganový s tím, že tyto oleje mohou být použity i na výživu vlasů či pokožky na zbytku těla. Síla přírody je jednoduše nevyčíslitelná.

Kokosový olej má univerzální použití v kuchyni i koupelně
pixabay.com

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X