Na nervy a nešťastnou lásku si dejte majoránku

Máme-li nervy, dejme si majoránku, ta nás zklidní. Majoránku zahradní sice máme spojenou především s kořením a bohatým využitím v kuchyni při přípravě guláše, pečeného masa, při zabijačce, do salátů, nádivek atd., atd., jenže tato rostlina má i léčivé účinky.

Vypěstujte si ji

Majoránku si můžeme buď usušenou koupit, anebo si ji sami vypěstovat, protože ve volné přírodě neroste. Semínka seženeme téměř v jakémkoli zahradnictví, vysévá se v dubnu do dobře prohnojené půdy, neboť ke svému růstu potřebuje spoustu živin. Vybereme ji závětrné, slunné místo, má ráda teplo.

Majoránku můžeme rovněž pěstovat v truhlících na balkonech, terasách, či doma za oknem. Sbíráme nať před rozkvětem, tj, v červenci až srpnu.

Majoránka obsahuje

Majoránka obsahuje třísloviny, hořčiny, éterický olej a silici. Má silný kafrový pach a kořenitou nahořklou chuť.

Léčebné účinky

Majoránka pomáhá při rozčilení, stresu, nespavosti, bolestech hlavy, zad, při migréně, při potížích s menstruací, plynatosti, při nachlazení, nechutenství, zlepšuje trávení, ale i sennou rýmu, používá se i při špatně hojících či hnisavých ranách.

Užití majoránky 

Čaj: 1 lžičku sušené majoránky zalijeme 1 šálkem vroucí vody po třech minutách scedíme. Využíváme ho např. při potížích žaludku a střev, migréně.

Mast: 3 – 4 lžičky majoránkového prášku zalijeme 2 lžícemi vinného destilátu a 1 hodinu necháme přikryté odstát. Pak přidáme 2 lžíce másla a za stálého míchání zahříváme 10 minut ve vodní lázni. Mast následně procedíme přes gázu a naplníme ji do uzavíratelné sklenice a skladujeme ji v ledničce nejdéle čtyři týdny. Vtíráme ji do nosu při rýmě nebo na špatně hojící se rány.

Olej: 3 – 4 lžíce čerstvé majoránky nasekáme najemno a smícháme se 100 ml oleje. Necháme čtyři týdny stát na teplém místě a poté scedíme a naplníme do tmavé láhve. Používáme při masáži bolestivých míst. Využívá se při bolestech zda, údů, hlavy.

Koupel: připravíme si čaj, který pak přelijeme do koupele.

Inhalace: používáme při rýmě, při senné rýmě namočíme tampony do odvaru z majoránky a vložíme je do nosních dírek.

A povídá se: že majoránka zabírá i na nešťastnou lásku, tak to zkuste, pokud ji právě prožíváte…

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X