Nejefektivnější recepty a rady pro lepší prokrvení těla

Už jste někdy zažili ten nepříjemný pocit, kdy vám prsty na rukou nebo na nohou zcela znecitliví? Většině lidí se to už někdy stalo, ale pokud se jedná o každodenní problém, je potřeba ho řešit. Krev zajišťuje mnoho důležitých funkcí, rozvádí kyslík a živiny do každé buňky v těle a vyrovnává tělesnou teplotu.

Špatný krevní oběh je větší problém než se může zdát. Nastane, když je průtok krve v určité části těla omezen, třeba u srdce, rukou, nohou nebo prstů. V mírných případech způsobuje špatný krevní oběh pouze nepohodlí. Pokud se však dlouhodobě neřeší, může se zhoršovat a způsobit vážné zdravotní komplikace. Zdravotní problémy způsobené špatným krevním oběhem zahrnují vznik křečových žil, problémy s ledvinami a další potíže.

Čím je špatné prokrvení způsobeno?

Problémy s krevním oběhem jsou nejčastěji způsobené špatným zdravotním stavem nebo životním stylem.

Mezi některé běžné příčiny patří:

Ucpané cévy

Nejčastější příčinou špatného prokrvení je nahromadění tuku na vnitřní straně kapilár, což znemožňuje, aby krev normálně protékala.

Zdravotní problémy

Špatnou cirkulaci krve způsobuje i mnoho nemocí a zdravotních problémů, patří k nim vysoký krevní tlak, křečové žíly, mozková mrtvice, srdeční onemocnění, poškození ledvin, aterioskleróza, výdutě, Raynaudova choroba a flebitida.

Hypertenze

Hypertenze je častou příčinou špatného průtoku krve ve středním věku a u starších osob. Plak tvořený cholesterolem je uložen podél tepenných stěn, což způsobuje špatný krevní oběh.

Křečové žíly

Ke křečovým žílám dochází, když žilní stěny ztrácí pružnost. Nedostatek aktivity a zvýšená konzumace nezdravého jídlo eskaluje problém z jedné nohy na druhou.

Špatné prokrvení z dětství

Nejen dospělí, ale i děti mohou trpět problémy s krevním oběhem. Jde zejména o děti narozené s komplexními vrozenými srdečními vadami, ty jsou riziku problémů s cirkulací krve vystaveny nejvíce. Dále jde o děti, které konzumují spoustu nezdravých potravin, ty mohou také trpět špatným krevním oběhem. Defekt v normálním průtoku krve může mít významný dopad na fyzický i mentální výkon dítěte, který se projeví například ve škole.

Těhotenství

Dokonce i těhotenství může narušit normální průtok krve. Většina žen pocítí změny v krevním oběhu v druhém a třetím trimestru. Dítě v děloze spotřebuje většinu živin, které matka přijímá, což vede ke špatnému prokrvení. Těhotné ženy by se měly ujistit, že dělají vše pro zachování nutričních hodnot v těle. Svižná chůze a pravidelné protahování může rovněž přispět k udržení průtoku krve. Za zmínku stojí i lehké vodní cvičení a pravidelné koupání, to podpoří krevní oběh matky i dítěte. Voda pomůže matce k relaxaci a uvolnění. Pokud dochází k náhlému zarudnutí nebo otoku v kterékoli části těla, je třeba to konzultovat s lékařem.

Mezi další možné příčiny patří

 • Kouření
 • Nedostatek pohybu
 • Konzumace nezdravého jídla může způsobit obezitu, která vede sama o sobě ke špatnému prokrvení
 • Příliš dlouhé sezení u počítače ve stejné poloze

Jaké jsou příznaky špatného krevního oběhu?

Kromě nepohodlí existuje mnoho dalších příznaků špatného krevního oběhu.

Patří mezi ně:

 • Změna teploty kůže (pocit studených rukou, nohou a prstů)
 • Necitlivost nebo ztráta citlivosti v nohou nebo rukou, případně na prstech
 • Pocity únavy a to i po drobné aktivitě, třeba po chůzi po schodech
 • Nedostatek energie a vytrvalosti
 • Úbytek vlasů a lupů
 • Suchá kůže, nerovnoměrný tón pleti a skvrny na kůži
 • Ztráta paměti nebo pomalá paměť
 • Trvalý pocit ospalosti
 • Křeče a bolesti hlavy
 • Dušnost
 • Nepravidelný srdeční tep
 • Svědění rukou, nohou a chodidel
 • Vysoký cholesterol a krevní tlak
 • Otoky rukou a nohou
 • Ztráta chuti k jídlu a nevysvětlitelné hubnutí

Potraviny pro zlepšení krevního oběhu

Pro zlepšení krevního oběhu lze využít ovoce, zeleninu a také bylinky. Důležité jsou zejména bioflavonoidy, které posilují kapiláry a zlepšují průtok krve.

Mezi potraviny zlepšující průtok patří:

Rajčata

O rajčatech je všeobecně známo, že zlepšují krevní oběh. Obsahují lykopen, sloučeninu, která zabraňuje ucpávání cév.

Ořechy

Ořechy, jako jsou pistácie, mandle a kešu, poskytují vysokou hladinu vitamínu B3, který posiluje krevní oběh a rozšiřuje cévy. Také pomáhá snižovat množství nízkodenzitních lipoproteinů v krvi.

Česnek

Česnek je základní složkou evropské, americké i asijské kuchyně. Má řadu léčivých vlastností a používá se k léčbě různých onemocnění. Vědci zjistili, že lidé, kteří konzumují česnek pravidelně, mají vyšší pravděpodobnost, že mají a budou mít zdravý krevní oběh. Česnek uvolňuje cévy a spolupracuje s červenými krvinkami ke zvýšení produkce sirovodíku. Zvýšená produkce sirovodíku zlepšuje krevní oběh. Konzumace syrového česneku snižuje hromadění nízkodenzitního lipoproteinu v krvi. Zvyšuje také množství dobrého cholesterolu v krvi a udržuje krevní tlak v normálním rozmezí. Také zabraňuje agregaci krevních destiček.

Kajenský pepř

Kajenský pepř zabraňuje destičkám, aby se lepily dohromady a hromadily se v krvi. Pomáhá také tím, že rozšiřuje cévy a zvyšuje průtok krve v celém těle, včetně orgánů. Kajenský pepř zlepšuje kardiovaskulární systém udržení a pomáhá udržet tlak ve zdravých hodnotách. Také pomáhá se zahřátím rukou a nohou, které trpí nedostatečným prokrvením.

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba, neboli jinan dvoulaločný, se hojně využívá v tradiční medicíně. Úspěšně zlepšuje krevní oběh a dokonce pomáhá zlepšit kognitivní funkce. Stejně jako kajenský pepř, i ginkgo biloba zabraňuje lepení krevních destiček. Podporuje mikrocirkulaci v drobných kapilárách a tím zlepšuje prokrvení končetin. Ginkgo podporuje také prokrvení mozku, zlepšuje tím učení, myšlení, paměť a zmírňuje poškození sítnice. Ginkgo se běžně používá ve formě tinktury či doplňků, ale lze ji také zahrnout do celé řady pokrmů.

Zázvor

Zázvor obsahuje gingerol a zingerol, aktivní složky, které tělu poskytují celou řadu zdravotních výhod. Brání vstřebávání cholesterolu v krvi a v játrech. Pravidelná konzumace také zabraňuje srážení krve v těle. Ve skutečnosti je to v prevenci tvorby krevních sraženin mnohem účinnější než aspirin.

Zelený čaj

Zelený čaj je bohatý na antioxidant zvaný Epigalokatechin, který zlepšuje stav buněk, které tvoří nejvnitřnější výstelky krevních cév. Pomáhá při zúžení a dilataci cév. Zvyšuje průtok krve, snižuje tvorbu špatného cholesterolu a zabraňuje zvyšování krevního tlaku. Pravidelná konzumace také snižuje riziko vzniku srdečních chorob.

Cibule

Cibule je také jednou z ideálních potravin, které zlepší krevní oběh v těle. Obsahuje vysokou koncentraci allicinu, což je látka, která je pro zlepšení krevního oběhu známá. Funguje také jako diuretikum a pomáhá snižovat otoky způsobené v důsledku špatného oběhu.

Rozmarýn

Rozmarýn je jednou z nejlepších bylin pro zlepšení krevního oběhu, nejúčinnější je čerstvý, ale i sušený si uchová své vlastnosti.

Další metody pro zlepšení krevního oběhu

Pravidelné cvičení

Pravidelné cvičení je pro zdravý krevní oběh důležité. Každý den bychom si měli dopřát alespoň minimální pohyb a tělesnou zátěž postupně zvyšovat. Nemusí se jednat o náročné sporty, dokonce i pravidelné procházky a plavání dokáží krevní oběh dramaticky zlepšit. Důležité je také nezůstávat dlouho ve stejné poloze a každých pár hodin vykonat alespoň jakýkoliv pohyb.

Vodoléčba

Hydroterapie je jednoduchý a účinný způsob, jak zlepšit krevní oběh. Střídající aplikace teplé a studené vody má značný vliv na cévy a zlepšuje krevní oběh.

Noste do práce pohodlné boty

Je velmi důležité nosit do práce pohodlnou obuv a to zejména tehdy, pokud jste celý den na nohou. Vyhněte se nošení vysokých podpatků a raději si vezměte ponožky, abyste udrželi nohy v teple. Ponožky by ale neměly škrtit, aby průtok krve ještě nezhoršovaly.

Relax

Ve zlepšení krevního oběhu pomůže i meditace, klidná hudba a vyhýbání se stresu.

Změna stravování

 • Snižte příjem kávy a černého čaje. Nemusíte zcela přestat, jen byste neměli překročit 2 šálky denně.
 • Alkohol nepijte vůbec nebo jen s mírou.
 • Nekuřte, kouření zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi, stahuje cévy a tvrdnou po něm tepny.
 • Vyhýbejte se potravinám, které obsahují vysoké množství nasycených tuků. Nasycené tuky přispívají k nahromadění cholesterolu nebo tuku v cévách, což vede ke špatnému oběhu.
 • Odstraňte také většinu rafinovaných potravin ze stravy.
 • Pijte hodně vody, zajistíte tím hydrataci buněk a pravidelný přísun minerálů. Tělo se tím také zbaví odpadních látek. Snažte se vypít alespoň 2 litry vody denně.

Masáže

Masírování je mnohem více než pouhý akt relaxace. Správná masáž rukou a nohou uklidňuje svaly a klouby a zmírňuje stres. Stimulace nervových receptorů při masáži rozšiřuje cévy a zlepšuje krevní oběh. Masírování pomáhá k odstranění krevních sraženin, které snižují krevní oběh.

Rozmarýnový, kokosový a olivový olej jsou pro masírování těla nejvhodnější. Ruce, nohy, nohy a kotníky masírujte jemně, ale přesto pevně. Po masáži se vykoupejte v teplé vodě.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X