Tvar našeho ucha je důvodem, proč nám tak vadí škrábání nehtů o tabuli

Jaký je nejpříšernější zvuk na světě a proč zrovna škrábání nehtů o tabuli? Existuje vůbec někdo, komu nevadí, nebo dokonce komu by tento zvuk snad dělal dobře? Pojďme se společně podívat na zoubek (nebo spíše na strunu) jednomu z největších strašáků našich uší!

Tvar ucha jako jedním z faktorů

Tvar našeho ucha je možná jednou z příčin, proč je tento zvuk pro člověka tak nelibý. Lidské ucho je velmi citlivé na vysoké tóny, jímž škrábání nehtů o tabuli bezesporu je. Dosahuje dokonce hraniční hodnoty frekvence, kterou jsme schopni zachytit, což je mezi 2000 až 4000 herzů. Anatomie a tvar lidského zvukovodu tyto frekvence navíc zesiluje a slyšíme je tak mnohem hlasitěji.

Dívka se sluchátky
zdroj: pixabay.com

Je to v mysli!

Kromě toho je rozhodující i samotné vědomí, že škrábání nehtů o cokoli je obecně noční můrou. Hladina stresu se tak automaticky zvýší a zvuk hodnotíme jako méně příjemný, jak ukazuje výzkum. Během pokusu se účastníkům měřil krevní tlak, srdeční tep a míra pocení. Ti, co věděli, že poslouchají skřípot nehtů, měli mnohem větší projevy stresu, než druhá polovina. Ta měla za to, že poslouchá výběr ze současné muziky. Druhá polovina účastníků poslech dokonce hodnotila pozitivně.

“Účastníkům také stačilo sdělit, že výška tónu hraje velkou roli. Čím vyšší tón, tím jsou tóny nepříjemnější,” dodává Michael Oehler, profesor mediálního a hudebního managementu na Univerzitě v Kolíně nad Rýnem. “Hned pak hodnotili zvuk jako nepříjemný.” Upozorňuje, jak zásadní vliv na výsledek může mít jediná informace.

Tereza Menzlova

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X