Modré světlo z mobilů, počítačů a televizí ničí mozkové buňky

Dlouhodobé působení modrého světla podle posledních studií ovlivňuje průměrný věk dožití. A to dokonce i při nepřímém působení. Experiment s muškami Drosophila prokázal, že modré vlnové délky poškozují mozkové buňky a rohovku oka.

Výzkum na muškách

Výzkumy byly prováděné na muškách Drosophila melanogaster, jednom z typických modelových organismů. Studie sledovala, jak Drosophila reagovala na nepřetržité dvanáctihodinové záření modrým LED světlem, což je světlo vyzařující například z elektronických zařízení, jako jsou mobilní telefony nebo tablety.

Ničí rohovku i mozek

Mušky vystavené světlu ve dvanáctihodinových cyklech, které střídala tma, žily průměrně kratší dobu, než mušky žijící v úplné tmě nebo ty, které byly na světle zbaveného modrých vlnových délek. Na modrém světle se jim výrazně ničila rohovka a mozkové neurony. Nepříznivě působilo také na lokomoci, což se projevovalo tím, že mušky nebyly schopné udržet se na zdi nebo po ní vyšplhat. 

V některých experimentech byly použity zmutované organismy bez vyvinutých očí. I na ně modré světlo působilo a také docházelo k poškození mozku nebo ztrátě lokomoce. Z toho vyplývá, že organismy nemusí se světlem nutně přijít do přímého očního kontaktu, aby je poškodilo.

Počítač vyzařující modré světlo
zdroj: Pixabay.com

Urychluje stárnutí

“Skutečnost, že modré světlo urychluje stárnutí v tak velké míře, pro nás byla velmi překvapivá informace,” komentuje Jaga Giebultowicz, výzkumnice a specialistka na biologické hodiny z oregonské univerzity. “Zjistili jsme, že modré světlo má také vliv na genovou expresi. Přirozené světlo je nezbytné pro to, aby naše cirkadiánní rytmy, což jsou všechny fyziologické procesy, které se v těle odehrají za 24 hodin, fungovaly správně. V ohrožení je tak hormonální produkce, regenerace buněk, spánek nebo výživa.

Pravidelné vystavování umělému světlu zvyšuje riziko poruch spánku a narušuje přirozené rytmy. Právě čím dál více oblíbené LED osvětlení, které se skrývá i v displejích našich mobilních zařízení, je zdrojem modrého světla.

Jak vyzrát na modré světlo?

Giebultowicz tvrdí, že mušky se modrému světlu dokonce záměrně vyhýbají, mají-li na výběr. “Bylo by dobré, kdyby se lidé snažili dělat to samé. Je několik způsobů, jak omezit modré světlo. A vůbec to neznamená, že by lidé měli sedět hodiny ve tmě. Mohou pomoci speciální brýle s filtrem nebo si jednoduše přenastavte svůj telefon, počítač nebo tablet do režimu, který blokuje modré světlo.”

Tereza Menzlova

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X