Válka plenek: Látkové, nebo jednorázové plenky, které jsou zdravější?

Miminka a plenky k sobě přirozeně patří, každý den jich spotřebují nemalé množství. Pravidelně vykonávat svou potřebu na nočníku se většina dětí naučí až ve věku okolo roku a půl. Americká agentura pro ochranu životního prostředí tak odhaduje, že průměrné dítko, než se naučí chodit na nočník, spotřebuje okolo 8000 plenek. Nejen z tohoto ekologického důvodu tak mnoho dnešních rodičů zvažuje, že se od jednorázových plenek, které v minulých letech zcela dominovaly, vrátí, zcela či částečně, k plenkám látkovým.

Důležitost kritéria, podle kterého plenky porovnáváte

Výběr plenek ovlivňuje obvykle několik faktorů, většinou jde o kombinaci toho, co vyhovuje vašemu dítěti, životnímu stylu, ekologii a samozřejmě také rozpočtu. Nechme teď stranou porovnání obou druhů plenek z hlediska nákladů, dopadu na životní prostředí, pohodlnosti či estetické stránky. Pojďme se jim věnovat pouze z hlediska zdraví miminka, protože to je pro většinu rodičů samozřejmě tím nejdůležitějším.

Zdravé plenky = ty z přírodních materiálů

Nejlepší a nejbezpečnější jsou samozřejmě plenky, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů bez přidaných chemikálií. Takovéto kvalitní materiály najdete především u plenek látkových. Nutno dodat, že látkové plenky prošly v posledních letech velkým vývojem a pro jejich vnější a vnitřní část se používají různé materiály. Nejvhodnější jsou ty, které mají vnitřní vrstvu z bavlny, bambusu či konopí. Mezi jednorázovými plenkami jsou i dnes v tomto úhlu pohledu bohužel velké rozdíly. Mnoho běžných jednorázových plenek stále obsahuje složky, které mohou při dlouhodobém kontaktu s citlivou dětskou pokožkou způsobit problémy, především alergické reakce a opruzeniny. Lepším řešením jsou pak ekologické a bio jednorázové plenky.

Jednorázové plenky s obrázkem.
zdroj: pixabay.com

Na jaké složky si dát pozor?

Běžná jednorázová plenka obvykle obsahuje většinu z níže uvedených materiálů.

  • chlorem ošetřená buničina nebo bělené papírové vlákno – o chloru je obecně známo, že je velmi dráždivou látkou, k bělení se používají rozmanité chemické látky
  • absorpční gely z polyakrylátu sodného – Asociace Real Diaper Association varuje, že tato látka může u dětí způsobit podráždění pokožky a závažné alergické reakce
  • tributylcín (TBT) –  přítomnost TBT v některých jednorázových plenkách opakovaně prokázaly testy Greenpeace. Podle organizace je přitom TBT je jednou z nejtoxičtějších látek, které kdy byly vyrobeny. Může se vstřebávat kůží a již malá koncentrace může vést k narušení imunitního i hormonálního systému.
  • plast
  • latex
  • vonné látky

Nevíte, co dělat, když vaše miminko pláče? Vyzkoušejte metodu kontrolovaného pláče.

Zdroj: healthline.com, realdiaperassociation.org, borntolove.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X