Kouření je rizikovější pro ženy než pro muže

Civilizační onemocnění patří mezi nejčastější příčiny předčasné smrti. Jejich příčiny jsou u mužů a žen podobné, existuje však několik rozdílů. Které to jsou?

Tři největší zabijáci

Britská studie z roku 2018 odhalila, že cukrovka, vysoký krevní tlak a zejména kouření výrazně zvyšují pravděpodobnost předčasného úmrtí. Kouření tabáku se tak podílí nejen na vzniku rakoviny plic, ale celé řady civilizačních chorob.

Mezi nejčastější příčiny úmrtí u žen patří mozková mrtvice. Výzkum Britských vědců ukázal na významnou souvislost mezi náhlou mozkovou příhodou a výše zmíněnými faktory. Jinými slovy, pokud trpíte na cukrovku 2. typu, vysoký tlak a ještě k tomu kouříte, dost zvyšujete šanci na předčasnou smrt.

kouření vážně poškozuje zdraví
Zdroj: pixabay.com

Ženy by si měly dávat pozor

Studie se zabývala vlivem rizikových faktorů na rozvoj civilizačních chorob a předčasné úmrtí. Výzkumný vzorek tvořilo 472 000 britů ve věku 40-69 let, přičemž větší polovina byly ženy. 

Právě u žen byl zaznamenán markantní vliv na předčasnou smrt. Ženy, které kouřily, měly trojnásobně vyšší riziko vzniku srdečního infarktu než nekuřačky. U mužů tento rozdíl nebyl tak výrazný, jednalo se pouze o dvojnásobek.

Také další zmíněné faktory zvyšovaly riziko infarktu, srdeční mrtvice nebo dalších typů předčasného úmrtí: vysoký krevní tlak o 80% a diabetes 2. typu o 47 %.

Je zajímavé, že obezita, která patří mezi nejčastější civilizační onemocnění, nezaznamenala u mužů a žen téměř žádný rozdíl. Lépe řečeno obezita zvyšuje riziko infarktu stejně u žen a u mužů.

obezita je stejně škodlivá u žen i mužů
Zdroj: pixabay.com

Důležitá je prevence

Je znepokojující, že přestože délku života u žen ovlivňují civilizační nemoci více než u mužů, jsou to právě muži, kdo se častěji podrobují preventivním prohlídkám. Ženy mají tendenci tuto oblast podceňovat a drobné zdravotní obtíže přisuzují spíše vyššímu věku než aby je řešily. Přitom prevence je nejen v této oblasti velmi důležitá, pomáhá odhalit nemoc v jejím zárodku, kdy lze většinou snadno léčit.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X