Kotvičník zemní – rostlina zvyšující životní energii organismu

Kotvičník zemní neboli Tribulus Terrestris je bylinka, která svými léčivými vlastnostmi je známá po tisíciletí a za celou svoji dobu užití si vydobyla velké jméno v indické Ajurvédě, ale i Čínské tradiční medicíně. Ačkoliv v našich podmínkách se neřadí mezi všeobecně známé bylinky, tak ji lze považovat za velmi účinnou a pro naše zdraví blahodárně prospěšnou rostlinku.

Jedná se o nápaditě zelenou bylinu se žlutými květy, které počasem dozrávají v charakteristické hvězdicovité souplodí, které připomíná kotvice a právě tento znak, dal vzniku českému názvu pro tuto bylinu.

Bylina má široké léčebné užití, které zasahuje do mnoha životních funkcí. Patří do skupiny rostlinných afrodisiak, kde bývá považována jako jedna z nejúčinnějších. Znatelně zvyšuje libido, zkvalitňuje erekci a u mužů zvyšuje hladinu testosteronu až o 30 %. Ale nejedná se o bylinu využívanou pouze muži. U žen značně zvyšuje hladinu estrogenů, zvyšuje sexuální apetit a pomáhá ke zmírnění negativních klimakterických příznaků. Má také tonizující a zlepšující účinky, zvláště po těžkých nemocech. Při klinických studiích byl zjištěn dramatický nárůst síly, vytrvalosti a schopnosti svalové regenerace.

Dále se užívá například při léčbě aterosklerózy, ischemické choroby srdeční a vysokého krevního tlaku. Působí jako močopudný prostředek, ale také při chorobách ledvin a močových cest, včetně rozpouštění ledvinových a močových kamenů.

Na trhu se můžeme setkat s mnoha preparáty obsahující kotvičník. Kotvičníkové přípravky jsou dostupné ve formě extraktů, tinktur, tobolek nebo například čajových směsí složených ze sušených částí kotvičníku. Nejpoužívanější a nejdoporučovanější formou zpracování je sušená nať sloužící k přípravě odvaru. Obvyklá denní dávka pro přípravu odvaru je 5 gramů na O,5 litru vody vařících se v rozmezí 5-30 minut. Zde je dobré si dávat obzvláště pozor při výběru dodavatele. Doporučuje se kotvičník pěstovaný v našich podmínkách, který je zpracováván šetrnou ruční prací, která tak zaručuje tu nejvyšší kvalitu. Takový kotvičník se vám odmění formou blahodárných účinků. Velké oblibě se těší i tinktury, které se vyznačují jednoduchou aplikací se značnou účinností.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X