Jednoduché metody, které vám pomohou přirozeně zlepšit kapacitu plic

Dýchání většina z nás bere jako naprosto samozřejmou a jednoduchou věc. Tedy až do té doby, než se dostaví dýchací potíže. Zatímco za některé problémy mohou nejrůznější nemoci a jejich následky, za jiné si můžeme my sami, například dlouhodobým kouřením. Jak plicím pomoci, aby se nám opět lépe dýchalo?

Co je to kapacita plic?

Kapacita plic je celkové množství vzduchu, které vaše plíce pojmou. S přibývajícím věkem se kapacita plic pomalu snižuje. Některá onemocnění, jako je například chronická obstrukční plicní nemoc, mohou toto snižování kapacity a funkce plic výrazně urychlit. To vede k potížím s dýcháním a k dušnosti. Další nemocí, o které se nyní v souvislosti s vlivem na snížení kapacity plic často mluví, je i koronavirus. Naštěstí existují určité metody, které mohou pomoci kapacitu plic zvýšit či ji udržet v optimálním stavu.

Brániční dýchání

Brániční dýchání neboli dýchání břichem účinně zapojuje bránici, která následně při dýchání odvede většinu těžké práce. Právě lidem trpícím například chronickou obstrukční plicní nemocí může tato technika velmi pomoci. Problém spočívá v tom, že mnoho z nás má bránici oslabenou, protože ji nepoužíváme a dýcháme jen povrchově hrudníkem. Odborníci doporučují při nácviku bráničního dýchání postupovat následovně:

  • Uvolněte ramena a lehněte si na zem na záda. Další možností je posadit se na židli tak, abyste se mohli zády pohodlně opřít.
  • Jednu ruku položte na břicho a druhou na hrudník.
  • Dvě sekundy se nadechujte nosem a vnímejte, jak se vzduch pohybuje do břicha a jak se břicho nafukuje. Břicho by se mělo pohybovat více než hrudník.
  • Následně dvě sekundy vydechujte sevřenými rty a přitom tlačte rukou mírně na břicho.
  • Postup několikrát opakujte.
Rentgenový snímek plic.
zdroj: pexels.com

Dýchání s „našpulenými“ rty

Tato metoda vaše dýchání zpomalí a zároveň sníží práci spojenou s dýcháním tím, že dýchací cesty zůstanou déle otevřené. Tím se celkově usnadní činnost plic. Toto dechové cvičení je pro osoby se závažnějšími dýchacími problémy snazší než brániční dýchání a lze ho praktikovat kdykoli. Postup je velmi jednoduchý:

  • Pomalu se nadechněte pouze nosem.
  • Sevřete rty, jako byste se dmuli nebo se chystali něco sfouknout.
  • Následně co nejpomaleji vydechujte s našpulenými sevřenými rty.
  • Poté se pomocí nosních dírek znovu nadechněte a opakujte.
  • Nádech by měl trvat alespoň dvakrát déle než výdech.

Chcete-li zlepšit funkci plic, cvičte brániční dýchání a dýchání s „našpulenými“ rty každý den po dobu asi 5 až 10 minut.

Jak se měří kapacita plic?

Kapacita plic se nejčastěji měří pomocí spirometrie. Ta se často používá též k diagnostice chronické obstrukční plicní nemoci nebo astmatu a v neposlední řadě také ke zjištění, zda se vaše dýchání zlepšilo po léčbě plicního onemocnění. Nejčastějšími dvěma příklady spirometrických měření jsou:

  • Forsírovaná vitální kapacita – maximální množství vzduchu, které jste schopni násilím vydechnout z plic po plném nádechu. Je to přibližně 80 % celkové kapacity, u zdravé dospělé osoby tedy asi 4,8 litru, protože i po hlubokém výdechu zůstává v plicích určitý objem vzduchu. Tato kapacita se po 25. roku života začíná přirozeně snižovat, u zdravých lidí, kteří nikdy nekouřili, je to přibližně o 0,2 litru za deset let.
  • Forsírovaný výdechový objem (FEV1) –  množství vzduchu, které dokážete vydechnout silou za jednu sekundu. FEV1 se přibližně po 25. roce věku snižuje o 1 až 2 % ročně, což se nemusí zdát mnoho, ale v průběhu života se to sčítá.

Tipy pro udržení zdravých plic

Prevence je vždy lepší než léčba. Co tedy pro své plíce můžete, kromě provádění dechových cvičení, udělat?

  • Přestaňte kouřit, vyhýbejte se pasivnímu kouření či pobytu v prostředí se silně znečištěným ovzduším.
  • Pravidelně se věnujte fyzické aktivitě.
  • Zlepšete kvalitu vzduchu v místnostech, kde se pohybujete.
  • Omezte používání vonných svíček a dalších prostředků.

Velmi pozitivní vliv na plíce mají také některé léčivé rostliny. Které můžete využít k očistě plic?

Zdroj: mayoclinic.org, copdfoundation.org, blf.org.uk, lung.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X