Vztah domácích zvířat k člověku není vždy určován jen naučeným zvykem pomáhat a sloužit. Skrývá i pudovou vlastnost zvířete bránit se nebo útočit. Takto i svět zvířat představuje pro člověka zdroj úrazů, zejména pokousáním, bodnutím nebo uštknutím.
Bodnutí hmyzem
Bodnutí hmyzem je malý, ale bolestivý úraz. V bodavých ústrojích hmyzu jsou jedovaté látky, které způsobují v místě vpichu otok, popřípadě vlivem bakterií i infekci. Po bodnutí včelou. vosou nebo sršněm máme napřed odstranit žihadlo a pak prsty vymačkat jed z rány. Postižené místo potřeme jódovou tinkturou nebo zředěným čpavkem. Nepodařilo-li se žihadlo vytáhnout, přenecháme tento zákrok lékaři. Místo bodnutí komárem, mouchou nebo ovádem potíráme čpavkem nebo navlhčeným mýdlem. Když okolí vpichu oteče, přikládáme obklady z octanu hlinitého. Bodnutí včelou do jazyka může vést k udušení. Do úst postiženého vkládáme kousky ledu, podáme zmrzlinu nebo alespoň doporučíme vyplachovat ústa studenou vodou, aby se zmírnil otok.
Uštknutí hadem
Jediným jedovatým hadem u nás je zmije. Její uštknutí v létě není vzácné. Na místě uštknutí, nejčastěji na prstech, bývají patrny dva malé krvavé body, jsou to stopy po zmijích zubech. Zmije má nad dvěma předními zuby váček s jedem, který při skousnutí vytlačí do rány. Z místa uštknutí pak jed proniká směrem k srdci a do celého těla. Postiženou končetinu stáhneme kapesníkem,
šátkem nebo řemenem v místě nad ranou. Tím se zpomalí vnikání jedu do krve. Ránu ze široka vymačkáme, aby co nejvíc krvácela, nebo ji vymyjeme roztokem hypermanganu (manganistanu draselného). Potom ránu zavážeme. Raněnému podáváme hojně tekutin, pokud možno též černou kávu. Nemocného dopravíme co nejrychleji k lékaři, aby mohl dostat injekci séra proti hadímu jedu.
Pokousání zvířaty
Rány po pokousání zvířaty, zejména psy, ošetřujeme podle běžných zásad, musíme je však vždy považovat za infikované. Při pokousání lesními zvířaty, zvláště divokou kočkou nebo liškou, nebo cizími podezřele útočnými psy ve volné přírodě, musíme vždy pomyslet na možnost vztekliny. Takovou ránu ošetříme podobně jako po uštknutí zmijí a postaráme se, aby postižený byl co nejrychleji dopraven k lékaři.
Zdroj: J. Junas, PAPP