Nepříjemné kožní cysty. Lze se jich zbavit?

Objevila se vám pod kůží z ničeho nic malá bulka či hrbolek? Může se jednat o kožní cystu. Existuje jich celá řada typů, nejčastěji jde o tak zvané epidermoidní cysty. Potíž spočívá v tom, že pro laika není vždy jednoduché zjistit, zda se jedná o cystu, která je v naprosté většině případů neškodná, a spíše než o problém zdravotní se jedná o problém estetický, nebo o něco jiného.

Proč kožní cysty vznikají?

Cysta má nejčastěji tvar kulovité bulky. Jedná se vlastně o váček vyplněný obsahem, jehož konzistence připomíná žlutavou pastu. Jedná se o keratinové zbytky. Keratin je bílkovina, která se přirozeně vyskytuje v kožních buňkách. Kožní cysty mohou vzniknout z řady důvodů, ale za hlavní příčinu se obvykle považuje podráždění či poranění kůže nebo vlasového folikulu. Další příčinou vzniku epidermoidních cyst může být přesunutí epidermálních buněk produkujících keratin hlouběji do kůže namísto toho, aby se nacházely v nejsvrchnější vrstvě. V některých případech může být důvodem vzniku cysty též určitá genetická porucha, například Gardnerův syndrom.

Jak cysta obvykle vypadá?

Velikost kožních cyst se pohybuje od několika milimetrů až po několik centimetrů v průměru. Mohou mít bělavou nebo nažloutlou barvu, ale stejně tak mohou mít i stejnou barvu jako okolní kůže. Kožní cysty se mohou objevit na různých částech těla, epidermoidní cysty se nejčastěji vyskytují na hlavě, krku, hrudníku či genitáliích. Většinou jimi trpí lidé v mladším a střední věku, více ti, kteří se potýkají s problémy s akné.

Dívka s lupou na lepší prohlížení kůže.
zdroj: freepik.com

Obvykle jsou nebolestivé, ale mohou se zanítit či podráždit. Někdy si na jejich povrchu můžete všimnout jakési drobné černé tečky ucpávající centrální otvor cysty. Pokud se kožní cysta zanítí, může z tohoto místa též vytékat hnis. Zánět může být nejen velmi bolestivý, ale může se podkožím šířit i dále.

Co dělat a co nedělat?

Epidermoidní cysty obvykle samy od sebe zcela nezmizí, mohou se ale zmenšit na neznatelnou velikost a po určité době opět narůst. Jelikož tyto cysty nejsou z lékařského hlediska nebezpečné, mnohé z nich se nikdy neléčí. Důležité je ale cystu nepraskat, jinak hrozí infekce a také to, že se vám cysta brzy vrátí.

Pokud kožní cysta zčervená, zduří se, je bolestivá, změní velikost či charakter, nebo se zanítí, je léčba žádoucí. V takových případech možnosti léčby obvykle zahrnují antibiotika. Pokud chcete cystu zcela vyřešit, je nutné ji nechat chirurgicky odstranit, samozřejmě až poté, co je vyléčen zánět.

Cysty nejsou jediným kožním problémem, se kterým se můžeme setkat.
Mnoho lidí trápí suchá pokožka rukou. Jak si s ní poradit?

Zdroj: mayoclinic.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X