Angažovaní prarodiče žijí déle. Hlídání vnoučat prodlužuje život

Říká se, že pravidelný kontakt mezi generacemi je důležitý pro všechny zúčastněné. Němečtí vědci se to rozhodli dokázat a výsledek jejich výzkumu vás mile překvapí. Pokud tedy máte po ruce prarodiče nebo naopak vnoučata, neváhejte a vyrazte za nimi!

Pobyt s dětmi snižuje riziko úmrtí

Vědecký tým z bývalého západního Berlína provedl rozsáhlý výzkum v letech 1990 – 2009. Zpracování výsledků bylo časově náročné, ale přineslo toužené ovoce. Ze studie vyplývá, že senioři, kteří pravidelně pečují o svá vnoučata, nebo jsou jinak sociálně zapojení do chodu rodiny, mají až o 37 % nižší riziko předčasného úmrtí.

Naopak lidé, kteří žijí sami nebo se věnují pouze vlastním aktivitám, spíše inklinují k rozvoji civilizačních chorob a onemocnění spojených se stárnutím.

Berlínská studie zahrnovala přes 500 dospělých ve věku od 70 let. Kromě prarodičů byla zahrnuta také početná skupina rodičů, která sice nehlídala vnoučata, ale jiným způsobem se zapojovala do chodu života svých dětí.

Mezigenerační kontakt prospívá všem stranám
Zdroj: pixabay.com

Proč angažovaní prarodiče žijí déle

Výsledky německé studie hovoří jasně. Není ovšem až tak zcela zřejmé, co přesně způsobuje tak výrazný rozdíl v počtu úmrtí u jednotlivých skupin seniorů. Je totiž poměrně problematické uchopit “hlídání dětí” jakožto statistickou veličinu.

Vědci nabízejí různá odůvodnění. Jedním z nich je, že staří lidé, kteří jsou takto zaúkolování, mají jistý smysl života a tudíž “pro co žít”. Bylo už dříve dokázáno, že tento fakt hraje velkou roli v délce života a je možné jej pozorovat například také u důchodců, kteří žijí s domácím zvířetem.

Další možností je jistá výměna životní energie, která hlídací babičky a dědečky doslova nabíjí. Malé děti obvykle energií přímo srší a dokáží seniorům nejednou vykouzlit úsměv na tváři.

Čas strávený s vnoučaty prodlužuje život
Zdroj: pixabay.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X