Hidradenitida: Které přírodní prostředky mohou zmírnit příznaky tohoto kožního onemocnění?

Hidradenitida neboli hidradenitis suppurativa je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které způsobuje, že se na kůži a pod ní objevují hrbolky. Tyto bulky mohou být červené, oteklé a velmi bolestivé. O tom, co nemoc způsobuje, se toho bohužel ví jen velmi málo. I proto se často zaměňuje za jiná onemocnění, jako je cystické akné. Pokud se správně nediagnostikuje a neléčí, může se rozšířit, zhoršit a způsobit infekci.

Co je hidradenitis suppurativa?

Hidradenitis suppurativa známá také jako hidradenitida či acne inversa, se objevuje zejména na těch částech těla, kde se naše kůže tře o jinou kůži. Mezi tyto oblasti často patří podpaží, třísla, vnitřní strany stehen, hýždě, oblast pasu či pod prsy. Tento stav se obvykle začíná objevovat kolem puberty a často bývá mylně považován za běžné akné. Vyvíjí se ve třech fázích:

  • První fáze – potní žlázy na částech těla, kde máte chloupky, se zanítí a ucpou se otvory pro vlasové folikuly. To způsobí, že se na povrchu nebo pod povrchem kůže vytvoří cysty.

  • Druhá fáze – cysty se začnou vzájemně propojovat hlubokými tunely pod kůží, které se naplní tekutinou. Cysty začnou být na dotek bolestivé.

  • Třetí fáze – cysty prasknou a začnou produkovat výtok nebo hnis. Tyto otevřené rány se mohou, ale nemusí zcela zahojit a mohou zanechat jizvy.

Možnosti léčby

Pokud se u vás objeví počáteční příznaky nemoci, měli byste co nejdříve navštívit dermatologa, abyste předešli zhoršení příznaků. U středně těžké až těžké hidradenitidy se často používá léčivá látka adalimumab ve formě injekce, která pomáhá zmírnit zánět. Tento lék se používá také k léčbě jiných zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida, psoriatická artritida a ankylozující spondylitida. U mírné hidradenitidy mohou pomoci antibiotika. Existují ale rovněž některé domácí prostředky, které mohou pomoci zmírnit nepříjemné příznaky.

Aloe vera

Aloe vera se často používá ke zklidnění svědivé nebo podrážděné kůže, zejména při popáleninách od slunce. Tento přírodní hydratační prostředek může pomoci při bolesti a zánětu, ale nezahojí cysty nebo otevřené rány. Použijte čistý gel z aloe vera a naneste jej přímo na postižené místo.

Kurkuma

Kurkuma, která obsahuje přírodní protizánětlivou sloučeninu kurkumin, představuje řadu zdravotních výhod. Z kurkumy si můžete vyrobit pastu, kterou lze aplikovat přímo na pokožku, nebo si můžete kurkumu přidat do stravy. K lokálnímu použití smíchejte polévkovou lžíci kurkumy s 1/2 polévkové lžíce nosného oleje, například kokosového. Směs naneste přímo na postižené místo na dobu 15 minut.

Miska s kurkumou.
zdroj: freepik.com

Teplé obklady

Cysty byste nikdy neměli vymačkávat či rozřezávat, protože by to mohlo vést k infekci. Místo toho můžete použít teplý obklad. Nejlepších výsledků dosáhnete, když místo horké žínky použijete suchý zdroj tepla, například nahřívací podložku.

Volné oblečení

Vzhledem k tomu, kde se příznaky hidradenitidy vyskytují, se snažte co nejvíce omezit tření. Až do vyléčení je tak vhodné nosit pohodlné a volné oblečení. V opačném případě riskujete další podráždění kůže a prasknutí cyst.

Pozor na jídelníček

Strava bohatá na mléčné výrobky, komplexní sacharidy nebo potraviny s vysokým obsahem tuku má tendenci hidradenitidu zhoršovat. Vhodná je naopak středomořská dieta, která má vysoký obsah protizánětlivých potravin. Studie ukázala, že lidé, kteří trpí hidradenitidou, mají často nízkou hladinu zinku. To může přispívat k nárůstu nepříjemných příznaků.

Komplikace může zhoršit obezita. Lidé s nadváhou mají vyšší hladiny inzulinu podobných růstových faktorů (IGF), hormonů, které stimulují růst, ale snižují hladinu glukózy v krvi. Vysoké hladiny IGF mohou vést ke vzniku větších cyst, proto může být užitečné upravit stravu tak, aby se tyto hladiny snížily.

Věci, kterých byste se měli vyvarovat

Nevhodná domácí léčba může ale naopak lidem s hidradenitidou uškodit a zhoršit jejich stav. Co tedy nikdy nedělat?

  • Nepoužívejte tea tree olej –  i když má protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti, pokud máte hidradenitidu, měli byste se jeho používání vyhnout. Oleje ucpávají póry, což není žádoucí. Ucpané póry by mohly vést ke zvýšené produkci hnisu, což může být bolestivé a způsobit další infekci.

  • Nepoužívejte alkohol – tam, kde aloe vera zvlhčuje, alkohol působí opačně a vysušuje pokožku. Alkohol je možné používat pouze k čištění infikované cysty. Neměli byste ho ale používat jako formu léčby. Suchá kůže může vést ke zhoršení problémů v budoucnu a způsobit prasknutí dalších cyst, pokud je kůže příliš suchá.

Naši kůži často trápí také nejrůznější ekzémy a lupénka. Jak je od sebe rozeznat?

Zdroj: verywellhealth.com, mayoclinic.org, hindawi.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, self.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X