Závislost na mobilních telefonech je podle odborníků jedním z největších masových problémů současnosti a postihuje nás jak po fyzické, tak i duševní stránce. První telefon spatřil světlo světa 4. dubna 1973, kdy ho představila společnost Motorola. Tehdy se ještě jednalo o nevinný přístroj, který měl usnadnit komunikaci po celém světě.
Hrozba pro celou společnost
Zatímco odborníci bijí na poplach, většina lidí varování ignoruje. S tím se rozhodl něco udělat známý americký fotograf Eric Pickergill. Potkávat každý den tisíce lidí se sklopenými hlavami a zírajícími do telefonu je ostudným důkazem, jak je lidstvo na telefonech závislé. Erica nejvíce zarazil moment, kdy byl v kavárně a všiml si čtyřčlenné rodiny vedle něho. Otec rodiny zíral do telefonu, dvě dcery byly rovněž plně soustředěné na telefon a pouze matka smutně koukala z okna kavárny. Je to hrozný pohled, rodina je spolu a přesto je každý z nich zcela izolován. Telefony nás dokáží vytrhnout z reality, desocializují nás a nutí nás nevnímat realitu.
Velmi smutná galerie
Eric se rozhodl, že na problém upozorní tím, že udělá bizarní fotoprojekt, při kterém nafotí snímky běžných činností v rodině, ale odstraní z nich mobilní telefony. Přes nesporné výhody mobilní technologie se ukazuje, jak negativní vliv má na životy každého z nás. Telefony vyvolávají zbytečnou zaneprázdněnost, rozdělují vnímání a brání v osobní komunikaci s cizími lidmi. Na fotografiích jsou lidé, kteří dělají běžné činnosti, ale před pořízením snímku jim byl telefon sebrán. Cílem projektu je, aby si lidé uvědomili, že je technologie mobilních telefonů ve skutečnosti omezuje a začali se více věnovat realitě.
Photo Credit: Eric Pickersgill