Fakta a mýty o kávě, které jsou pravdivé?

Různá fakta a mýty o kávě slyšel snad každý. Není tajemstvím, že milujeme kávu. V průměru více než polovina z nás pije denně kolem půl litru kávy. Kolem tohoto nápoje panuje velké množství mýtů a pověr, některé z nich jsou částečně pravdivé, jiné jsou zcela neprokázané, nyní si je uvedeme na správnou míru.

Když přemýšlíte o tom, co je v kávě, kofein vám nejspíš přijde na mysli jako první – a máte pravdu. Množství kofeinu v každodenní konzumaci se liší v závislosti na typu zrnek, jak jsou pražena a vařena. Také záleží na velikosti hrnku. Průměrně velký hrnek vařené kávy obsahuje asi 108 miligramů kofeinu.

Vzhledem k tomu, že jste pravděpodobně slyšeli několik negativních věcí o kofeinu, objasňujeme některé z nejčastějších mýtů týkajících se spotřeby kofeinu.

Kofein a dehydratacekávová zrnka

Vzhledem k mírnému diuretickému účinku, který kofein může mít, jste pravděpodobně slyšeli, že spousta lidí tvrdí, že jak káva, tak kofein dehydratují. Ve skutečnosti voda ve většině kofeinových nápojů vyrovnává diuretický účinek. Navíc, pokud užíváte přírodní doplněk obsahující kofein, je velká pravděpodobnost, že ho také užíváte s vodou. Neexistují žádné důkazy, které by dokládaly, že konzumace kávy nebo kofeinu vás nechá dehydratované.

Kofein nezpůsobuje nespavost

Tento mýtus s největší pravděpodobností souvisí s neznalostí o tom, jak dlouho kofein zůstává v našem těle. Obecně byste neměli pít kofeinové nápoje nebo užívat kofeinové doplňky později, než šest hodin před spaním. Pokud jste citliví na kofein, můžete tuto dobu ještě prodloužit.

Vaše tělo zpracuje asi 50 % spotřebovaného kofeinu během pěti až sedmi hodin. Zbytek do deseti hodin po konzumaci.

Potenciální přínosy kofeinu

Už víte, že kofein má energizující přínosy a může vám pomoci v boji proti únavě, zlepšit soustředění, zvýšit vytrvalost, urychlit reakční časy a zvýšit vaši náladu. Kofein může také pomoci s určitými bolestmi a je to jeden z nejběžnějších stimulantů používaných sportovci. Většina přínosů kofeinu pochází z jeho stimulačních účinků na váš mozek, srdce, svaly a mechanismy, které kontrolují krevní tlak.

Pokud nejste fanouškem kávy nebo jen upřednostňujete pohodlí doplňků, můžete získat mnoho stejných výhod ve formě tobolek s doplňky kofeinu nebo plné spektrum výtažků z kávových zrn.

Kolik kofeinu byste měli konzumovat?

Kolik kofeinu je příliš mnoho? Pokud často kofein nekonzumujete, můžete být citlivější na jeho stimulační účinky. Chemie každého z nás je jedinečná, ale většina zdravých dospělých osob může bezpečně konzumovat až 400 miligramů kofeinu denně, což jsou 3 – 4 šálky kávy denně. Pokud jste těhotná, kojíte nebo užíváte léky, měla byste se nejdříve obrátit na svého lékaře pro radu o doporučených dávkách kofeinu a možných interakcích.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X