Naši kůži může trápit celá řada potíží. Pro nezkušené oko mohou ale různé kožní problémy vypadat velmi podobně. Objevila se vám na těle svědivá ložiska zarudlé kůže s olupujícími se šupinami? Může se jednat o ekzém, ale též o lupénku. I když jejich projevy vypadají podobně, příčiny se v mnohém liší.
Příznaky
Přestože lupénka i ekzém mohou vypadat podobně, nejčastěji jako zarudlé šupinaté skvrny, existují určité rozdíly v tom, jak se projevují. Lidé s ekzémem mají tendenci pociťovat intenzivní svědění, které je může budit i v noci. Lidé s lupénkou také trápí určité svědění, ale obvykle ne v takové míře.
Ekzém i lupénka se mohou projevit kdekoli, ale mají své oblíbené oblasti. Lupénka se nejčastěji vyskytuje na hlavě, loktech, přední straně kolen, dolní části zad, hýždích a dlaních. Ekzém typicky postihuje vnitřní strany loktů, podkolenní jamky a ruce. Lupénka bývá sušší a šupinatější, zatímco ekzém může být někdy vlhčí s puchýři naplněnými tekutinou.
U lidí, kteří trpí lupénkou, se velmi často objevují změny na nehtech. Může se jednat o drobné důlky, nestandardní zbarvení či drolivé nehty. Zatímco ekzém se nejčastěji objevuje u malých dětí, s lupénkou se nejčastěji setkáváme u teenagerů a mladých dospělých.
Příčiny
Lupénka je autoimunitní onemocnění, které má za následek nadměrnou tvorbu kožních buněk. Vznik ekzému je obvykle vyvolán přecitlivělostí, kdy kůže v podstatě reaguje na věci z okolního prostředí, jako jsou určité materiály nebo alergeny. U lupénky hraje velkou roli genetika. Podle organizace Psoriasis and Psoriatic Arthritis Alliance má přibližně 1 z 3 lidí postižených lupénkou ve své rodině člena, který trpí stejným onemocněním. Ekzém se častěji vyskytuje u lidí, kteří mají v osobní nebo rodinné anamnéze astma, sennou rýmu nebo jiné alergie.
Spouštěče
Předpokládá se, že emoční stres může vyvolat nebo zhoršit lupénku i ekzém, jiné spouštěče jsou však pro každé onemocnění specifičtější. Vzhledem k tomu, že ekzém je vyvolán přecitlivělostí, nejčastěji vzplanutí způsobí faktory prostředí, například kovy, parfémy, tkaniny, čisticí prostředky, mýdla a podobně. Podle Americké akademie dermatologické asociace se spouštěče lupénky u jednotlivých osob liší, ale mohou zahrnovat kouření, časté nebo nadměrné pití alkoholu, suché a chladné počasí, spálení sluncem, hormonální změny či infekce.
Léčba
Bohužel na lupénku ani ekzém dodnes neexistuje žádný stoprocentně účinný lék. Při jejich léčbě se používá mnoho stejných léčebných postupů. K nejčastěji používaným formám patří lokální léčba kortikosteroidními krémy a přípravky s obsahem dehtu či kyseliny salicylové, dále imunosupresivní léky, fototerapie či biologická léčba.
Komplikace
Jedním z rizik lupénky i ekzému je zanesení infekce. Častěji k tomu dochází u ekzému, neboť více svědí. Lupénka může vést i k závažnějším komplikacím. Podle National Psoriasis Foundation se přibližně u 30 % pacientů vyvine psoriatická artritida, chronické zánětlivé onemocnění kloubů. U lidí s lupénkou je také 1,5 až 2krát vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine srdeční onemocnění, než u lidí bez tohoto kožního onemocnění.
Trápí vás suché ruce? Naučte se o ně správně starat.
Zdroj: healthline.com, psoriasis.org, aad.org, papaa.org