Proč máme dvě nosní dírky, když máme jen jednu průdušnici?

Naše dýchací soustava se skládá z několika funkčních částí, v níž nos funguje nejen jako vstupní brána, ale také jako jakási první obranná linie proti potenciálním škodlivinám, které by se při dýchání do našeho organismu mohly dostat. Přívod kyslíku do našeho těla zajišťují nosní dírky, neboť správně bychom měli dýchat především nosem, nikoli ústy. Proč ale máme nosní dírky dvě, nestačila by nám jen jedna? Nebo nebylo by naopak vhodnější mít jich ještě více?

Nosní dírky a symetrie

Naše nosní dírky od sebe odděluje chrupavčitá nosní přepážka. Funkcí nosních dírek je nejen umožnit přívod vzduchu do našeho organismu, ale skrz dírky z našeho těla též odchází pryč oxid uhličitý, vodní páry a v případě nachlazení též hleny. Ačkoli se na první pohled naše dvě nosní dírky mohou zdát symetrické, není tomu tak. Žádný člověk není obvykle dokonale symetrický, nejen z hlediska nosních dírek, ale celkově, což dokládá i řada výzkumů. Jedno vaše rameno může být o několik milimetrů výše než druhé, ani vaše oči či uši nemají dokonale stejný tvar.  

To, že máme dvě dírky, není náhoda

Dvě oči, dvě uši, dvě nosní dírky, jak se zdá, potřebujeme „dvojníky“ pro zrak, sluch i čich. Vzhledem k tomu, že jsou dírky odděleny přepážkou, máme vlastně „dva nosy“, ne jeden. Většinu času ale prochází jednou nosní dírkou méně vzduchu než druhou, přičemž proudění se každých několik hodin mění. Většina z nás si ale to, že pravidelně dýcháme více jednou dírkou, neuvědomuje. „Nosní cyklus“ je řízen autonomním nervovým systémem. Naše nosní dírky jsou od přírody vlhké, pravidelným střídáním proudění vzduchu naše tělo též zabraňuje možnosti vyschnutí jedné dírky.

Žena dýchající nosem v přírodě.
zdroj: pexels.com

Naše tělo záměrně posílá více krve do tkáně mezi oběma nosními dírkami, aby se zvětšila a usměrnila proudění vzduchu jednou z nosních dírek. Po několika hodinách se proudění vzduchu přesune do druhé nosní dírky. Výjimkou, kdy si tento stav uvědomujeme, je, když jsme nachlazení a máme rýmu, neboť stranu s menším průtokem vzduchu pociťujeme jako více zablokovanou.

Díky dvěma dírkám máme lepší čich

Někteří vědci se navíc domnívají, že tato změna proudění vzduchu zvyšuje naši schopnost vnímat okolní pachy. K čichu používáme smyslové buňky vysoko v nose a některé pachové látky potřebují více času než jiné, aby se na tyto receptory navázaly. Nosní dírka s nízkým průtokem vzduchu poskytuje pomalu působícím pachům více času na detekci, což nám umožňuje větší rozsah čichu.

Náš „nosní cyklus“ může ovlivňovat celá řada faktorů, včetně věku, srdeční frekvence, krevního tlaku, a dokonce i naší dominantní ruky. Studie totiž zjistily, že u osob, které mají dominantní pravou ruku, je častější zvýšené proudění vzduchu levou nosní dírkou. Je rovněž přirozené, že se naše nosy s věkem mění. Nejenže neustále „rostou“, ale v chrupavkách dochází též ke strukturálním změnám. Ty mohou přispívat k tomu, že se nosní dírky stávají asymetričtějšími.

Jak dýchat lépe, a zvětšit si tak kapacitu svých plic?

Zdroj: abcnews.go.com, medicaldiscoverynews.com, verywellhealth.com, sciencefocus.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X