Jak motivovat děti ke cvičení: tipy na hry

Vedete děti ke sportu? Chcete, aby braly cvičení jako přirozenou součást zdravého životního stylu? Malé děti je snadné zapojit do hry, ale s většími už je to někdy trochu oříšek. Jaký je ten nejlepší sport pro děti a proč je dobré vystřídat různé druhy cvičení? 

Cvičení pro školkové a školní děti

Malé děti do cca pěti let mají pohybu dostatek, protože se pohybují s maminkami venku v přírodě buď v kočárku, ze kterého vylezou na hřišti, nebo na odrážedle a později na kole. Nepřijde jim zvláštní, že jsou stále v pohybu, protože rodiče mají čas je brát denně ven. I ve školce mají děti dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, v řadě školek mají pravidelné ranní rozcvičky a v kolektivu jsou děti více motivované. 

Problém může nastat, pokud jsou oba rodiče v práci, dítě začalo chodit do školy a na pohybové aktivity už nezbývá tolik času. 

Děti a mladiství ve věku od pěti do osmnácti let by měli provádět fyzické aktivity nejlépe každý den. Nemusí se však jednat o nějaký dril, stačí se pravidelně hýbat na procházce nebo si vyjet na kolo. 

cvičení pro děti
pixabay.com

Žáci mají na základních školách hodiny tělocviku, které jim ale denní “dávku” cvičení nebo sportu nenahradí. Mezi základní aktivity patří aerobní cvičení nebo cvičení na posílení svalů a kostí.

Víte, kolik fyzické aktivity je pro děti tak akorát? Přečtěte si jak často by děti měly cvičit, aby byly zdravé a neměly v budoucnu problémy s nadváhou.

Děti a mladí lidé by měli mít hodinu aktivity denně 

Během týdne by se dětem aktivity měly často střídat, nejen aby nedošlo k tomu, že je přestane po chvíli bavit, ale také aby se pokaždé sport zaměřil na jinou část těla a tím došlo k jeho celkovému posílení. Malé děti často běhají, ale existují i speciální cviky, které mohou například přispět k celkového držení těla a přitom jsou zábavné, takže děti ani necítí, že vlastně cvičí. Na internetu je nespočet videí, která jsou zaměřena právě na tanec nebo cvičení s dětmi. Zacvičte si třeba jednoduché cvičení pro děti- začátečníky:

Dnešní doba bohužel nepřeje pohybu venku a děti tak často sedí u počítačů nebo televize. Přitom existuje spousta cvičení nebo tanců, které můžete s dětmi cvičit doma. Stačí k tomu švihadlo, vytvořit můžete opičí dráhu z polštářů nebo si z kostek postavit cestu a po ní doskákat po jedné noze z jedné strany na druhou. V tomto ohledu může pracovat naplno i fantazie dětí, takže posílí nejen tělo, ale také mozek. 

Fyzická aktivita by děti měla především zahřát. Mezi takové aktivity patří chůze, jízda na kole nebo kolečkových bruslích, hraní na dětském hřišti. Intenzitu cvičení poznáte podle toho, že budete moci stále mluvit, ale už si například nezazpíváte. V tom případě pracujete správně a cvičíte dobře. 

zdravé cvičení pro děti
pixabay.com

Děti prvního stupně zabavíte hrami venku

Hledáte sport, který si vaše děti oblíbí? Mezi středně náročné aktivity pro děti patří skateboarding, venčení psa nebo jízda na kole po rovině s několika kopci. Abyste posílili dětské svaly a kosti, věnujte se s dětmi běhu, hrám (především venku, skvělé je přetahování s lanem, hra na schovávanou nebo slepá bába), oblíbená jsou také “škatulata, hejbejte se” a podobné pohybové hry, při kterých si děti užijí zábavu a zároveň budou v pohybu

Samo dítě by si mělo vybrat, jaký sport chce dělat a jestli nemá představu, nechte ho vyzkoušet, jaký ho bude bavit. Každá fyzická aktivita se počítá.

Hledáte inspiraci na cvičení s dětmi? Vyzkoušejte tipy na pohybové hry pro děti, které zvládnete na zahradě i doma v obýváku!

kolo pro děti
pixabay.com

Zdroj: verywellfamily.com

Raina Tomanová

Jmenuji se Raina Tomanová, narodila jsem se ve Vrchlabí, kde také pár let žiji. Mám dvě male děti a tři kočky. Zajímám se o témata z různých oborů, ráda si popovídám s přáteli, miluji hokej (jako fanoušek) a ráda objevuji nové věci :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X