Co byste měli vědět o barvách ovoce a zeleniny?

Má nějaký význam barva potravin, které konzumujeme? Konzumace potravy bohaté na ovoce a zeleninu je nezbytná pro fyzické i duševní zdraví. Vzhledem k tomu, že strava má být pestrá, platí to také o ovoci a zelenině. Různé druhy čerstvé zeleniny nabízejí našemu tělu celou řadu zdravotních výhod. Níže si představíme, čím jsou jednotlivé barvy potravin specifické z hlediska obsahu důležitých látek.

Červená

Do této skupiny patří plodiny jako guava, řepa, maliny, meloun, červené zelí, rajčata, bobulové ovoce a třešně. Nalezneme zde látku zvanou lykopen. Podle odborníků podpoří konzumace 30 miligramů lykopenu denně naše celkové zdraví. Jedno středně velké rajče vypěstované na domácí zahradě obsahuje zhruba 3 miligramy lykopenu.

Modrá a fialová

Tato barva je způsobena obsahem antokyaninu v plodu. Antokyany jsou antioxidanty, které poskytují mnoho výhod pro náš organismus. Čím tmavší je modrá barva, tím vyšší je koncentrace fytochemikálií. Vezměte si borůvky, lilek atd. Borůvky jsou obzvláště známé díky velmi vysokým hladinám antioxidantů. Ostatní ovoce obsahující antokyaniny zahrnuje: granátové jablko, ostružiny, švestky, švestky apod.

Žlutá a oranžová

Do této skupiny patří různé druhy melounů, paprika nebo mrkev. Jednotlivé plody obsahují různé množství beta-karotenu, který podporuje tvorbu vitamínu A, který se ukázal jako podpůrný prostředek pro zdravou pokožku, zuby a kosti. Kromě toho zde nalezneme folát, který je důležitým antioxidantem.

Zelená

Do této skupiny patří především zelenina listová – špenát a různé druhy salátů či zelené fazole. Tato skupina je prospěšná pro oči, kosti a zuby. Je bohatým zdrojem vitamínu E, který je, kromě jiného, užitečný při srážení krve. Mezi další vitamíny, které tento druh zeleniny obsahuje, patří vitamín C, který podporuje naši imunitu a je důležitý proti vzniku makulární degenerace.

Žádná barva

Některé druhy ovoce a zeleniny nemají na vnitřní straně žádnou barvu. To neznamená, že nemají nedostatek živin nebo fytochemikálií. Ve skutečnosti mnohé typy flavonoidů jsou skutečně bezbarvé a stále pomáhají tělu bojovat proti tvorbě volných radikálů.

Jak na zdravou stravu?

Zkuste zahrnout všechny barevné druhy ovoce a zeleniny do svého jídelníčku. Každý druh má na náš organismus jiný účinek a poskytuje mu jiné zdravotní výhody. Téměř všechny tyto druhy lze pěstovat i na zahradě, nepotřebují žádnou zvláštní péči a vám poskytnou nejen zdravou, ale i chutnou stravu.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X