Nezapomeň si čepici aneb opravdu ztrácíme většinu tělesného tepla hlavou?

Určitě si z dětství také pamatujete, že především maminky v zimních měsících vždy dbaly na to, abychom, k naší nelibosti, nevyšli z domu bez čepice. Odpovědí na naše protesty obvykle bylo, že jinak nastydneme a bude nám zima, protože právě hlavou ztrácíme největší množství našeho tělesného tepla. Je to ale skutečně pravda, nebo jde jen o trik, který rodiče využívali?

Čepice a tělesné teplo

Pravdou je, že pokud jsme v zimě venku delší dobu bez pokrývky hlavy, o část tělesného tepla takto skutečně přicházíme. Provedené studie ale ukazují, že to není mnoho, přibližně se jedná o 7-10 %. Toto číslo dává smysl, protože zhruba odpovídá procentuálnímu podílu hlavy na celkové ploše těla. Nebo jinak řečeno, ztrácíme teplo přímo úměrně množství odhalené kůže. Jít ven bez čepice tak má v podstatě stejný účinek, jako kdybyste šli ven v teplém oblečení, které by ale mělo krátké rukávy. Teplo uniká z jakékoli nezakryté části těla, žádná oblast, tedy ani hlava, nevyzařuje výrazně více tepla než jiná. Nicméně u menších dětí platí, že u nich je procento o něco vyšší, neboť mají v porovnání s dospělými jiný poměr mezi velikostí hlavy a zbytkem těla.

Kdo za tento mýtus může?

Na vině je údajně jedna stará polní příručka americké armády, ve které se uvádělo, že vojáci mohou ztrácet 40 až 45 % tělesného tepla „nechráněnou“ hlavou. Mýtus o této ztrátě tepla vycházel z experimentů z 50. let 20. století, kdy vojenští výzkumníci vystavovali pokusné osoby mrazivým teplotám. Zatímco jejich těla byla zahalena, jejich hlavy nikoli. Použití této logiky však znamená, že byste mohli být nazí, pouze s čepicí na hlavě, a ztrácet přibližně stejné množství tělesného tepla jako plně oblečený člověk s holou hlavou. Zdravý selský rozum ale stačí na to, abychom pochopili, že tomu tak samozřejmě není.

Žena v čepici a kávou v ruce.
zdroj: pexels.com

Co říká věda?

Tento mýtus byl před několika lety vyvrácen i pomocí nových testů, během nichž byli dobrovolníci vystavováni působení studené vody v neoprenu a bez něj, někdy s hlavou mimo vodu a někdy s hlavou ponořenou. Vyhodnocením se následně dospělo k již výše uvedenému zjištění, že hlavou ztrácí člověk nanejvýš 7 až 10 procent tělesného tepla a že tepelné ztráty jsou úměrné množství nezakryté kůže.

Nosit, či nenosit čepici?

Nicméně pokud je venku velmi chladno, je opravdu lepší čepici nosit. Mrazivé počasí totiž není zrovna přátelské k naší pokožce. Jedním z míst, které je velmi náchylné k omrzlinám, jsou například uši. Je třeba si navíc uvědomit ještě jednu věc. Když se hlava nechá příliš prochladnout, teplota tělesného jádra, i když je zbytek těla dobře izolován, klesá rychleji, než by většina lidí očekávala. Jedním z důvodů je zřejmě to, že pokožka hlavy obsahuje velké množství cév, které se nacházejí blízko povrchu kůže. Pokud jste v mrazivém dni oblečeni v teplém oblečení bez čepice, prostředí ochlazuje krev proudící z vašeho teplého těla, když prochází pokožkou hlavy. Tato krev se pak vrací zpět do teplého těla a ochlazuje ho. Takže měla maminka pravdu, nebo ne?

Když už mluvíme o zimě, víte, proč je vhodné spát v chladnější místnosti?

Zdroj: bbc.com, bmj.com, livescience.com, irp.fas.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X