Borovice lesní – Pinus silvestris

Lidový název je sosna, chvoj, chvůje.

Tento jehličnatý strom dorůstá výšky až 40 metrů. Kvete začátkem červa. Samičí květy nalezneme na konci letorostů, kde vytvářejí šištice. Samčí květy se nacházejí na spodní části letorostů, kde vytvářejí klasovitá květenství. Borovice je rozšířená po celém území Evropy.

Léčivé části a jejich využití

Pupeny a čerstvé výhonky (pouze se svolením lesní správy) v průběhu dubna a května a pyl v červnu. Borovicová pryskyřice je součástí celé řady přípravků proti kašli. Mezi další léčivé látky, které borovice obsahuje, patří silice, třísloviny, hořčiny, glykosidy či organické kyseliny. Jako droga se používají i pupeny, ze kterých se vyrábí odvary, tinktura, sirup nebo olej určený pro inhalaci a výrobu mastí.

Využití v lidovém léčitelství:

  • Čaj ze sušených pupenů se využívá při léčbě kašle, proti zánětu průdušek, chronické bronchitidě, revmatismu nebo pro pročištění krve při výskytu vyrážek a ekzémů.
  • Odvar do koupele lze využít v boji proti revmatismu, na lepší prokrvení pokožky a pro celkové osvěžení organismu.
  • Tinktura je vhodná na cukr proti chorobám dýchacích cest.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X