Bolesti v zádech mají různé příčiny

O bolestech zad se hovoří jako o jedné z mnoha civilizačních chorob. Nejčastější příčinou bývá málo aktivního pohybu a dlouhé sezení u počítače. Důsledkem pak jsou poškozené ploténky, tlak na nerv, poškození či zánět kloubů, namožené vazy či svaly, postižení obratlů.

K dalším příčinám patří těhotenství, sezení ve špatné poloze, příliš tvrdá nebo měkká postel, zdvihání těžkých břemen. S většinou případů by se měl poradit dobrý ortoped, ale z dlouhodobého hlediska je lepší vyzkoušet jako prevenci správnou výživu.

Vliv stravy

Bolestí zad vás nezbaví žádná dieta. Vzhledem k tomu, že k těmto potížím přispívá zvýšená zátěž páteře při obezitě, může vaše bolesti zmírnit redukční program stravování a cvičení.

Riziko vzniku některých chorob lze snížit stravou s dostatečným obsahem živin potřebných pro zdraví kostí a svalů. Bílkoviny přispívají k budování silné svalové hmoty podpírající páteř, kdežto vitaminy B, zejména niacin, posilují a vyživují nervové tkáně.

Doporučené potraviny

  • játra a tučné ryby – například sardinky, makrely a losos jsou dobrým zdrojem niacinu a vitaminu D, který tělu pomáhá vstřebávat vápník a je důležitý pro vývoj a uchování zdravých kostí a nervů. Dvě stogramové porce tučných ryb týdně odpovídají doporučené týdenní dávce obou těchto vitaminů a navíc z nich získáme mastné kyseliny s protizánětlivými účinky, které mohou zmírňovat bolesti zda a kloubů
  • zelí, černý rybíz a kiwi – to jsou cenné zdroje vitaminu C potřebného pro vývoj a zachování pevných kostí a zdravého nervového systému. Dospělý člověk by měl denně zkonzumovat asi 40 mg, což odpovídá dvěma porcím zelí, jedné a půl lžíci černého rybízu, jednoho manga či malé papáje. Nutno zdůraznit, že kuřáci potřebují dvojnásobnou dávku

Co při bolestech zad omezit

Neuškodí omezit omezit kávu, čaj a další nápoje obsahující kofein, jelikož tento mírně povzbuzující prostředek zužuje tenké vlásečnice na konci tepen. Tím se sníží průtok krve, k vazům páteře se nedostane dostatek živin a léčba se zpomaluje.

Aktivní pohyb

Pro zdraví kloubů je nutné se pravidelně hýbat. To platí i při bolestech zad, kterým aktivní a pravidelný pohyb může hodně ulevit. Hlavně je to ale nejlepší prevence proti bolestem zad.

Zejména ve vyšším věku se jedná o běžnou potíž. Je však třeba stanovit přesnou diagnózu, neboť bolest může signalizovat některou vážnější nemoc (osteoporózu, ve výjimečných případech i rakovinu).

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X