Aspirin jako prevence rakoviny tlustého střeva. Není ovšem pro každého

Aspirin je spojován s preventivními účinky proti vzniku nebezpečné rakoviny trávicího ústrojí. Pravidelné užívání aspirinu může pravděpodobně zabránit i vzniku dalších typů rakoviny, nicméně nejedná se o univerzální lék pro každého! Dle studie publikované v dubnu 2020 výzkumným týmem z European Society for Medical Oncology (ESMO) má tento medikament i jistá rizika, je proto nutné mít se na pozoru před horlivou konzumací aspirinu.

Výzkum potvrzuje krátkodobé účinky

Studie byla sestavena z 113 komponentů, zahrnující studie rakoviny tlustého střeva, žaludku, slinivky břišní, hlavy, krku, jícnu, jater, močového ústrojí a žlučových cest. Působení 75 g až 100 g Aspirinu denně vyhodnotili autoři průzkumu jako účinné ke snížení rizika rakoviny tlustého střeva o 10 %. 325 g Aspirinu denně by pak eliminovalo riziko výskytu o 35 %.

Aby však byla studie úplná a prokazatelná, bylo by zapotřebí delšího zkoumání. To ale není úplně vhodné pro všechny, neboť Aspirin s sebou přináší i jistá rizika v podobě rozvoje krvácení. 

Aspirin jako univerzální lék, který si ale nemohou dopřát všichni

Aspirin, jehož účinná látka je kyselina acetylsalicylová, která potlačuje zánět, působí proti bolesti, ale i horečce. Je osvědčený při bolestech zubů, menstruačních bolestech, bolestech v krku při nachlazení a chřipce. Přesto ještě působí na snížení rizika infarktů nebo mozkové mrtvice, což bylo prokázáno v řadě výzkumů napříč vědeckou obcí. 

Aspirin krom potlačení výskytu těchto kardiovaskulárních chorob na druhou stranu způsoboval krvácení do zažívacího traktu.

“Rozhodnutí zda indikovat nebo neindikovat Aspirin určité osobě musí být pečlivě vyváženo mezi přínosy zahrnující nižší riziko srdečních onemocnění nebo rakoviny tlustého střeva a riziky v podobě závažného gastrointestinálního krvácení.” vysvětluje Eric J. Jacobs, vědecký ředitel epidemiologického výzkumu.

Jacobs se opírá o doporučení USPSTF (U.S. Preventive Services Task Force). K eliminaci výskytu srdečních onemocnění i rakoviny tlustého střeva je dobré využít malých dávek Aspirinu u dospělých mezi 50. a 59. rokem, kteří mají alespoň 10% riziko infarktu nebo mrtvice. Léčba by měla probíhat 10 let, a jedinec by zároveň neměl trpět zvýšeným rizikem krvácivosti. Jisté výsledky by měly být viditelné po 5-10 letech. 

To, zda se někdo nachází v rizikové skupině zahrnující srdeční onemocnění, lze spočítat pomocí speciální kalkulačky vydané Americkou srdeční asociací a Americkou univerzitou kardiologie.

Co ještě mohu udělat pro prevenci rakoviny tlustého střeva

Přesto, že je kolorektální karcinom jeden z nejčastějších nádorových onemocnění, můžeme pro to něco udělat ze své iniciativy. Všeobecně se doporučuje zdravá životospráva, která se vystříhá alkoholu, kouření, sedavému způsobu života, ale i konzumaci průmyslově zpracovanách potravin. 

Z nich nejvíce škodí uzeniny a konzervy. Zároveň nezapomínejte na dostatečný pitný režim, pravidelný pohyb, ale i dostatek vlákniny, konzumaci antioxidantů a kysaných mléčných výrobků pro budování zdravé střevní mikroflóry.


ESMO je přední profesní organizace v oblasti klinické onkologie s více než 16 tisíci členy z řad odborníků na onkologii ze 130 zemí světa.

Zdroj: https://doi.org/10.1016/j.annonc.2020.02.012.

Zuzka Pitříková

Zhruba 7000 hodin praxe, únava a vyčerpání. Z toho všeho mi zbyl jen obdiv ke všem zdravotníkům. Ale jelikož má každá mince stany dvě, tato životní událost mi přinesla i něco dobrého. Zkušenosti, několik tisíc hodin učení a poznatků k nezaplacení. Ráda to vše teď spojím s tím, co miluji… Kreativitou, psaním, přemýšlením a hledáním odpovědí na otázky.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X