Alkohol smíchaný s energetickými nápoji je koktejlem smrti

Kombinace tvrdého alkoholu a energy drinku je v posledních letech poměrně oblíbenou záležitostí. Pokud se na zábavě potřebujete něčím “nakopnout”, měli byste raději sáhnout po jiné variantě. Podobný koktejl s sebou totiž může nést závažná zdravotní rizika.

Jeden tlumí, druhý probouzí

Záludnost tvrdého alkoholu v kombinaci s energetickým nápojem spočívá také v tom, že jeho složky mají úplně opačný účinek. Zatímco alkohol tlumí vaše smysly i tělesnou aktivitu, kofein (a často taurin) obsažený v energy drinku vás naopak probouzí k aktivitě. Snadno se tak může stát, že si ani neuvědomíte, kolik jste toho vlastně vypili, protože nenastane očekávaný útlum, jako když vypijete větší množství samotného alkoholu.

Jelikož energy nápoj v sobě mimo jiné ukrývá velké množství kofeinu, budete mít energie na rozdávání. Nebo alespoň pocit, že ji máte. Ve skutečnosti budou vaše smysly a schopnost reálně vnímat situaci silně utlumené.

To může vést i k fyzickému vyčerpání, kdy je člověk sice unavený a potřebuje si odpočinout, ale zároveň je nadopovaný povzbudivými látkami, které mu nedovolí usnout.

Alkohol je třeba pít s rozumem
Zdroj: pixabay.com

Koktejl, který vybízí k riskování

Výše zmíněná kombinace efektů jednotlivých složek alkoholicko-energetického drinku má za následek nižší schopnost rozeznat možné riziko a vyšší tendenci k riskování. Zjednodušeně řečeno, pokud si dáte pár takto vylepšených skleniček, necháte se snadno přemluvit k nějakému riskantnímu chování a tím ohrozíte svůj život

Mezinárodní vědecká studie z roku 2016 se zabývala účinky alkoholu v kombinaci s energy drinky, přičemž rozebírala výsledky 13 předchozích výzkumů. Přestože každý z nich se zabýval trochu jiným aspektem konzumace energy koktejlů, výsledky byly víceméně shodné.

Podle závěrů studie bylo až 16 % veškerých případů ošetřených na urgentních příjmech napříč USA v letech 2007 – 2011 způsobeno právě požitím energetického nápoje v kombinaci s alkoholem. To potvrzuje pozorování během výzkumů o náchylnosti k riskantnímu chování.

K povzbuzení raději využijte zelený čaj
Zdroj: pixabay.com

Jak tedy pít s rozumem

Jste na párty a chcete se dostat do nálady? Pijte samotný alkohol (bez energy drinků). Držte se jednoho druhu a pokud se chcete vyhnout ranní kocovině, sem tam zakousněte něco tučného.

Potřebujete povzbudit nebo vydržet na nohou celou noc? Vsaďte na přírodu a vyzkoušejte černý nebo zelený čaj, kávu, guaranu nebo třeba chia semínka. Pokud už máte něco vypito, zpět do rovnováhy vás dostane sklenička vychlazené coly.

Energetické nápoje nejsou svým složením nijak zvlášť zdravé, proto byste je neměli konzumovat pokud možno vůbec. Zvláště nevhodné jsou pro děti a mladistvé, těhotné a kojící ženy nebo osoby se srdečním onemocněním.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X