Alergie vs. nachlazení: jak je rozlišíte?

Máte rýmu, kašel, kýcháte a máte ucpaný nos. Jde o nachlazení, nebo o alergii? Alergie a nachlazení mohou mít podobné příznaky a společného jmenovatele. Může se po nich člověk cítit dost mizerně. Je však důležité znát rozdíl mezi nachlazením a alergií, abyste mohli příznaky co nejúčinněji léčit a co nejdříve najít úlevu.

Miliony lidí onemocní „běžným nachlazením“ každý rok, ne-li několikrát ročně. Ačkoli si myslíme, že běžné nachlazení je jediné onemocnění, může být způsobeno několika viry, včetně kmenů koronaviru, adenoviru, respiračního syncytiálního viru a enteroviru. Nejčastějším viníkem, pokud jde o nachlazení, je však rhinovirus. 

Jak poznáte „běžné nachlazení“?

Pravděpodobně znáte nejběžnější příznaky nachlazení, jako je kašel, kýchání, rýma nebo ucpaný nos, bolesti hlavy a únava. Ne nadarmo se nachlazení nazývá „běžné“ – průměrný dospělý člověk prodělá 2-3 nachlazení ročně a děti mohou mít nachlazení ještě častěji. Ve skutečnosti je rizikovým faktorem pro nachlazení to, že někdo z rodiny chodí do školy nebo je zapsán do školky (Thomas, 2020). 

Většina lidí se nachladí v zimních měsících, ale nachladit se můžete určitě kdykoli během roku. Naštěstí se většina těch, kteří se nachladí, do týdne nebo dvou uzdraví. Pokud však máte oslabený imunitní systém nebo určité plicní onemocnění, může se z nachlazení stát vážnější problém, jako je zápal plic nebo bronchitida (Thomas, 2020).

Jak poznáte alergii?

Na rozdíl od chřipky nebo nachlazení není alergie způsobena virem. Jsou spíše důsledkem přehnané reakce vašeho imunitního systému na obvykle neškodné látky v okolním světě, jako jsou pyly, zvířecí srst, prach, plísně a různé potraviny (například arašídy nebo korýši).

Alergická rýma neboli senná rýma je běžnou reakcí na vdechované alergeny, například pyl. Mezi příznaky alergie může patřit kýchání, kašel, kožní vyrážka, rýma nebo ucpaný nos, svědění očí nebo slzení. Pokud trpíte alergií, nejste sami – až 30 % dětí a dospělých v USA má alergickou rýmu (Akhouri, 2021).

Někteří lidé trpí alergiemi pouze v určitých ročních obdobích (např. na jaře a/nebo na podzim), tzv. sezónní alergie. Jiní se s nimi mohou potýkat celoročně (celoroční alergie), například kvůli roztočům a podlahám/čalounění. 

Zdroj: pexels.com

Příznaky alergie vs. nachlazení

Při porovnávání příznaků alergie a nachlazení je třeba si uvědomit některé podobnosti a rozdíly. 

Podobnosti alergie a nachlazení

Některé běžné příznaky alergie a nachlazení se překrývají, takže je někdy obtížné je od sebe odlišit. Patří mezi ně (Akhouri, 2021):

  • rýma nebo ucpaný nos
  • Kašel
  • kapání z nosu
  • Kýchání
  • Ucpání nosu, uší nebo vedlejších nosních dutin

Hlavní rozdíly mezi alergií a nachlazením

Několik příznaků vám pomůže určit, zda máte alergii, nebo bojujete s nachlazením. Tato tabulka shrnuje tyto rozdíly (Thomas, 2020; Akhouri, 2021). Když se snažíte zjistit, zda máte alergii, nebo jste jen nachlazení, zvažte roční období a svou vlastní historii alergií. Míváte každý rok ve stejnou dobu stejné příznaky? Pyl v ovzduší vrcholí na jaře, zatímco ambrózie dělá mnoha lidem neplechu zhruba od poloviny srpna. Nezapomínejte však, že alergie se mohou vyskytovat po celý rok (i v zimě), zejména pokud jste alergičtí na vnitřní alergeny, jako jsou roztoči a zvířecí srst.

Můžete se také zamyslet nad délkou trvání příznaků: Příznaky nachlazení se obvykle zlepší za týden nebo dva, zatímco příznaky alergie mohou přetrvávat i několik týdnů.

Nejdůležitějším kritériem pro určení, zda máte nachlazení nebo alergii, jsou tyto příznaky. Alergie zřídkakdy způsobuje bolest v krku, bolest hlavy, horečku a bolesti těla, zatímco nachlazení se zřídkakdy objevuje spolu s vyrážkou nebo svěděním.

Diagnostikujte alergii vs. nachlazení

Zjistit, zda máte alergii nebo nachlazení, není vždy tak snadné, jak se zdá. V případě pochybností se obraťte na svého lékaře, zejména pokud vaše příznaky trvají déle než dva týdny. 

Pokud si váš primární poskytovatel zdravotní péče není vašimi příznaky jistý, možná budete muset navštívit specialistu nebo alergologa. Někdy je obtížné určit, na co jste vlastně alergičtí – v tom vám může pomoci kožní alergologické vyšetření. Alergologické kožní testy mohou pomoci určit, které konkrétní látky vyvolávají vaši alergii, abyste se jim mohli vyhnout. 

Většina poskytovatelů zdravotní péče může diagnostikovat nachlazení tím, že se vás zeptá na vaše příznaky. Pokud však mají podezření na něco závažnějšího, může vám poskytovatel nařídit další vyšetření, například rentgenový snímek plic nebo streptokokový test, který prověří, zda nemáte angínu.

Léčba alergie vs. nachlazení

Nejlepší léčbou alergie je vyhnout se všemu, na co jste alergičtí – ne vždy je to však možné. Pro léčbu příznaků alergie máte několik možností, včetně volně prodejných antihistaminik, nosních steroidů, dekongestiv a očních kapek. Pokud vaše příznaky přetrvávají nebo jsou závažné, navštivte lékaře. Ten vám může předepsat léky na alergii na předpis, nosní steroidy (které tlumí zánět) nebo v případě potřeby injekce proti alergii (Akhouri, 2021). 

Dekongestiva, sirup proti kašli a nosní spreje mohou pomoci při ucpání nosu a kašli z nachlazení. Volně prodejné léky proti bolesti, jako je ibuprofen nebo paracetamol, mohou snížit horečku a zmírnit bolesti těla. Používání ultrazvukového zvlhčovače vzduchu v ložnici může zvlhčit vzduch, což může pomoci zklidnit bolest v krku, suchost v nose a kašel. Na nachlazení však nakonec neexistuje žádný lék – pouze čas a dostatek odpočinku.

Zdroj informací: https://ro.co/health-guide/telling-allergy-and-cold-symptoms-apart/
Zdroj fotek: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X