Alergie na roztoče u dětí: Co vše byste o ni měli vědět a v čem spočívá prevence?

Znáte příznaky alergie na roztoče? Jakmile se u dětí vyskytnou, je důležité, abyste začali okamžitě jednat. Alergie totiž může negativně ovlivnit nejenom dětský spánek, ale také jejich náladu a koncentraci. Co pomáhá na alergii a jaké preventivní kroky byste měli v domácnosti podniknout?

Zdroj obrázku: penyushkin – stock.adobe.com

Jak se projevuje alergie na roztoče u dětí

Výskyt alergie na roztoče u dětí je snadno rozpoznatelný. Toto jsou nejčastější příznaky alergie u dětí:

 • rýma,
 • pocit ucpaného nosu,
 • časté kýchání,
 • pálení a slzení očí,
 • ekzém,
 • kašel.

Tyto symptomy se často zhoršují v noci, kdy dítě přijde právě do kontaktu s prachovými částicemi, které se drží v ložním prádle, pod postelí a vlastně i všude kolem. Pokud máte podezření, že se u dítěte skutečně vyskytla alergie na roztoče, neváhejte navštívit ordinaci lékaře.

V čem spočívá léčba alergie u dětí?

Při léčbě alergie u dětí samozřejmě lékař předepíše řadu medikamentů, které pomáhají zmírnit příznaky, uleví průduškám a mají protizánětlivé účinky.

Babské rady tvrdí, že přírodní léčba alergie spočívá v užívání bylinek s protizánětlivými a protialergickými účinky. Mezi tyto bylinky řadíme kopřivu, listy černého rybízu či například kurkumu.

Jak zatočit se spouštěči alergie? Vezměte to od podlahy

Přestože lékař předepíše vhodné léky, nebojte se zakročit a zmírnit spouštěče alergie. Důkladnému úklidu se nevyhne dětská matrace, polštář ani přikrývka. Právě s příchodem podzimu se roztočům v lidských obydlích líbí nejvíce, protože se začíná topit a méně větrat, čímž pro ně vznikají ideální podmínky. Pravidelnému úklidu a výměně ložního prádla se ale nevyhnete ani tehdy, když se u dítěte vyskytne alergie na psa či na kočku.

Jak často měnit povlečení?

Protože oblíbeným útočištěm roztočů jsou právě postele, je nutné jejich častější převlékání. Kdy měnit povlečení? Ideálně každý týden, maximálně jednou za dva týdny.

Jak se starat o dětské matrace a jak prát potah?

Aby matrace vydržela v co nejlepším stavu co nejdéle, pořiďte na ni praktický potah, který snadno vyperete v pračce a účinně ho tak zbavíte nečistot. Teplotu praní přizpůsobte pokynům na štítcích. Některé potahy je možné prát na 60 °C, jiné dokonce i na 90 °C. Matraci pravidelně vysávejte, otáčejte a při převlékání povlečení ji nechte vyvětrat. Hygienická životnost dětské matrace je 7 až 10 let. Nezapomeňte ji tedy po uplynutí této doby vyměnit za novou.

Zdroj obrázku: Ground Picture / Shutterstock.com

Jak dopřát dětem zdravý a kvalitní spánek?

Aby se dítěti dobře spalo a nebudil ho kašel ani rýma, můžete podniknout řadu kroků:

 • Pořídit antialergickou přikrývku pro dítě.
 • Pořídit dítěti na spaní vhodnou matraci. Nezapomínejte na to, že matrace a přikrývky pro miminko a malé dítě musejí splňovat jiné podmínky než matrace a přikrývky pro dospělé. Na zónování a zátěžové přikrývky raději rovnou zapomeňte. Vhodné jsou například pěnové matrace.
 • Polštář pro dítě by měl být menší a ideálně vyrobený z dutého vlákna.
 • Dopřát dítěti vhodné ložní prádlo. Nevíte, jaké povlečení pro dítě? Nejlepší volbou je jednoznačně bavlněné.
 • Místnost před spaním řádně vyvětrat.
 • Pravidelně vysávat a s pomocí prachovky zbavovat okolí postele prachových částic.

Zdravý spánek je pro děti stejně důležitý, jako pro dospělé. Jen tak mohou být v mateřské či základní škole bdělí a plně koncentrovaní.

Kolik hodin spánku děti potřebují?

Vytvoření ideálních podmínek pro kvalitní spánek je snadné, ale víte, kolik spánku děti potřebují? Do 12. měsíce života prospí miminka denně až 15 hodin a čas strávený spánkem se začne snižovat až mezi prvním a třetím rokem. Předškolní děti potřebují spát od 10 do 12 hodin a děti na prvním stupni základní školy vyžadují od 10 do 11 hodin spánku.

Zpříjemněte spánek své ratolesti, která trpí alergií na prach. Pravidelně vyměňujte ložní prádlo, vysávejte matraci i okolí postele a perte matracové potahy.

Milan

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X