Duhová strava, tanec, smích a další zdravé návyky na posílení imunity

Zapomeňte na potravinové doplňky a zázračné léky, které zlepší činnost vašeho imunitního systému. Zařaďte do svého každodenního života návyky zdravých lidí, které prokazatelně posílí vaši obranyschopnost vůči nákazám. 

Najděte si nové přátele

Nedávná studie Harvardské studie prokázala, že osoby žijící ve spokojeném partnerském životě mají nižší pravděpodobnost nákazy infekčním onemocněním. Vyrovnané vztahy s okolím napomáhají vnitřní rovnováze jak v psychické, tak fyzické oblasti.

Výsledky průzkumu nabízejí ještě další možnost posílení tělesné odolnosti, a to navázáním nových vztahů. Najděte si přátele v okolí, prohoďte pár slov se sousedy nebo zavolejte sestřenici, se kterou jste se poslední dobou míjeli, vašemu zdraví to prospěje.

Dobré vztahy napomáhají tělesnému zdraví
pixabay.com

Pusťte se do tance

Jakákoliv fyzická aktivita je prospěšná zdraví, ale tanec v sobě skrývá ještě bonus navíc. Pokud se rytmicky pohybujeme alespoň 50 minut za zvuku oblíbené hudby, naše tělo začne produkovat důležité protilátky. Pusťte si svižnou písničku třeba při úklidu nebo během volného času po návratu z práce. Tancovat můžete i s dětmi a podpořit tak své zdraví společně. U starších osoby bylo navíc prokázáno, že pravidelné tančení snižuje rozvoj stařecké demence, tak vzhůru na parket!

Připravte si duhové jídlo

Slyšeli jste někdy o tzv. fytonutrientech? Tyto látky obsažené v ovoci a zelenině mají na svědomí jejich zářivé barvy a s naším imunitním systémem dovedou doslova zázraky. Ne nadarmo nám příroda nabízí plody všech možných tvarů a barev. Připravte si porci z co největšího množství barev, jaké lze v přírodě najít. Díky tomu do sebe přirozenou formou dostanete širokou škálu vitamínů, minerálů, enzymů a vlákniny, které dohromady tvoří výživovou bombu pro váš organismus.

Barevné jídlo posiluje fyzičku i psychiku
pixabay.com

Smějte se

Norská studie zaměřená na podporu zdraví přirozenou cestou odhalila, že lidé, kteří se častěji smějí, mají nižší hladinu stresových hormonů v krvi a zároveň lepší imunitní systém. Nenechte na sebe působit chmurnou náladu ve společnosti ani zamračené počasí. Pusťte si oblíbenou komedii nebo si s dětmi zahrajte společenskou hru, u které se budete za břicha popadat.

Vsaďte na česnek

O tom, že je česnek zdravý, už nejspíš víte. Věděli jste ale, že se jedná o skutečný spínač vaší imunity? Může za to látka zvaná allicin, která má antivirotické a antibakteriální účinky. Česnek v jídle navíc pomáhá udržet rovnovážné prostředí vaší ústní mikroflóry a zabraňuje předčasnému vypadávání zubů. Dobrý stav ve vašich ústech podle některých odborníků přímo souvisí s nižším rizikem srdečních a cévních chorob, proto neváhejte a přidejte si stroužek česneku do jídla každý den.

Zdravotní přínosy česneku
pixabay.com

Projděte se na čerstvém vzduchu

Kdykoliv máte možnost, vyrazte na procházku do přírody. Nemusíte ujít desítky kilometrů ani zdolávat vrcholy, stačí se pohybovat v blízkosti stromů a dalších volně rostoucích rostlin. Všechny totiž produkují tzv. fytoncidy, které fungují jako rostlinné antibiotikum. Běžte se nadýchat přírodních léčiv, jsou dostupné pro všechny a zdarma.

Dejte si zdravé tuky

Tuky patří mezi životně důležité živiny a proto byste se jim v žádném případě neměli vyhýbat. Pokud chcete dopřát svému tělu jen to nejlepší z nich a vyhnout se nechtěnému přibírání na váze i srdečním onemocněním, vybírejte si ty, které jsou zdravé. Patří mezi ně zejména tuky v přirozené formě, tedy nezpracované potravinářským průmyslem: ořechy a semínka, za studena lisované oleje, rybí tuk nebo avokádo či kokos. Přiměřené množství snědených tuků umožňuje vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích- A, D, E a K. 

Rostlinné tuky pomáhají vstřebat vitamíny
pixabay.com

Umyjte si ruce

Základní hygienické pravidlo, které se učí již děti v mateřské škole. Při všech antibakteriálních gelech, vlhčených ubrouscích a jednorázových rukavicích nezpomínejte na tu nejobyčejnější činnost- mytí rukou. 

Pro důkladnou očistu je třeba umývat ruce vodou a mýdlem alespoň 20 vteřin a to ze všech stran. Nezapomínejte ani na hygienu snubních prstýnků a dalších ozdob, které se dotýkají nákupních vozíků nebo madel v autobuse spolu s vašimi dlaněmi. V období nemocí často vyměňujte ručníky a při úklidu nezapomínejte umývat také kliky od vchodových dveří, na které saháte ještě předtím, než si po příchodu zvenku umyjete ruce.

Posilujte

Pravidelné cvičení pomáhá udržovat váš imunitní systém v dobré kondici. Zařaďte sport do vašeho denního režimu. Je jen na vás, jestli zvolíte cvičení v posilovně, běh na čerstvém vzduchu nebo se pořádně zapotíte u kardia podle youtube.

Pravidelné cvičení prospívá zdraví
pixabay.com

Dodržujte pitný režim i v zimě

Dostatečný přísun tekutin je pro naše tělo důležitý po celý rok. Množství toho, co vypijete, by mělo odpovídat vaší tělesné hmotnosti, fyzické aktivitě i aktuálnímu počasí. Zatímco v horkých dnech potřebujeme doplňovat množství vody odpařené kůží i vypocené při běžných aktivitách více, v zimě si pravděpodobně vystačíte s méně tekutinami. Vsaďte na čistou vodu v pokojové teplotě, neslazený bylinný nebo ovocný čaj nebo minerální vody. Během chladnějšího období se vyhýbejte chlazeným nápojům s ledem a nezapomeňte každý vypitý šálek kávy nebo černého čaje vykompenzovat sklenicí čisté vody.

Zdroj: activebeat.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X