Cévní soustava a poranění

Krev je červená neprůhledná kapalina. Je to vlastně jediná tekutá tkáň těla. Rozvádí po těle kyslík a živné látky, účastní se boje s nákazou, udržuje stálou tělesnou teplotu a pomáhá odstraňovat z těla odpadové látky. Zdravý dospělý člověk má 5 až 6 litrů krve, což představuje asi 7 % (třináctinu) jeho váhy.

Složení

Krev se skládá ze žlutavé plazmy, bílých a červených krvinek a krevních destiček. Červené krvinky, které vznikají v kostní dřeni, obsahují barvivo – hemoglobin, který váže kyslík. Bílé krvinky, které vznikají ve slezině, chrání tělo před nákazou. Krevní destičky umožňují srážení krve a tak zabraňují krvácení. Unikne-li krev z uzavřené cévní soustavy, rychle se sráží. Díky této vlastnosti může sražená krev zastavit další krvácení.

V plazmě a červených krvinkách jsou zvláštní bílkovinné látky, které jsou nositeli charakteristické krevní skupiny. Je to velmi důležité při náhradě lidské krve – transfúzi. Rozeznáváme 4 krevní skupiny – A, B, AB, O. Transfúze je často jediný způsob záchrany člověka po vykrvácení při úrazech a po operacích.

Cévní ústrojí

Krev je v cévách v ustavičném pohybu, řízeném hlavním orgánem krevního oběhu – srdcem. Srdce je dutý sval, rozdělený na pravou a levou část, z nichž každá má předsíň a komoru. Pracuje jako tlakové čerpadlo. Za 24 hodin přečerpá až 7000 litrů krve. Pří námaze se tento výkon ještě zvětšuje.

Krev proudí v těle malým a velkým krevním oběhem. Úlohou malého neboli plicního krevního oběhu je nasycení krve kyslíkem v plicích a odevzdání kysličníku uhličitého. Oběh začíná v pravé srdeční komoře, odkud krev proudí plicnicí do plic, kde odevzdá oxid uhličitý a nasytí se kyslíkem. Okysličená krev se vrací plicními žilami do levé srdeční předsíně. Velký neboli tělní oběh obstarává okysličování celého těla. Začíná v levé srdeční komoře, odkud pod tlakem, zvaným krevní tlak, způsobeným prací srdce a napětím cév, proudí hlavní tepnou srdečnicí (aortou) do cév – tepen celého těla. Odkysličená krev se vrací žilami do pravé srdeční předsíně. Nejmenší cévy nazýváme vlásečnicemi. Práci srdce řídí zvláštní nervové ústrojí, které je uloženo v samotném srdci. Jeho činnost však ovlivňují ústřední nervstvo, mozek a hormony.

Mízní oběh

Ke krevnímu oběhu je připojen též mízní oběh, v němž proudí bělavá tekutina, míza. Nese živné a odpadové látky ze střev a vtéká hlavním mízovodem do žil. K cévnímu ústrojí patří ještě slezina, která je uložena v levé horní části břicha. Ve slezině se tvoří bílé krvinky.

Poranění

Při poranění se poškozují stěny cév a vzniká krvácení. Při velkém krvácení a těžkých úrazech se porušuje krevní tlak. Prudký úder na hrudník může být příčinou prasknutí srdce. Dojde-li k úderu na levou stranu břicha, může se roztrhnout slezina.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X