Předně si řekněme, že krtičník nemá vůbec nic společného s krtkem jako takovým a ani s naším krtečkem… Název rostliny je odvozený od jeho léčení otoků krčních uzlin.
U nás se vyskytuje poměrně často, je to však nenápadná rostlina, které se příliš nevšímáme, stejně tak, jako sběratelé bylin.
Naopak přínosná je pro včely, neboť má velký obsah nektaru.
Sbíráme celou rostlinu
Pokud se přeci jen pro sběr krtičníku rozhodneme, neboť v lékárnách si ho nekoupíme, pak v měsících červenci a srpnu sbíráme celou rostlinu včetně kořenů.
Rostlina obsahuje flavonoidy, glykosidy, saponiny a alkaloidy, kořen má významné esenciální mastné kyseliny.
Léčivé účinky
Tady je důležité si říci, že na řadu nemocí, které je krtičník vhodný, lze najít mnohem účinnější bylinky. Kde má tato rostlina skutečně výborné výsledky, je při odstranění svědivého pocitu ve vagině žen (mykózy, kvasinkové, plísňové onemocnění vaginy).
Jinak ho lze využít při léčbě štítné žlázy, ekzémech v obličeji, při otocích lymfatických uzlin, kožních ranách, vředech. Krtičník dále stimuluje oběhovou soustavu a srdce, působí protizánětlivě a močopudně.
Využití krtičníku
Jak jsme již psali, využíváme celou rostlinu. Nať je vhodná při kožních onemocněních a artritidách, dně a pro vyprázdnění střev, kořen zase snižuje krevní tlak, obnovuje energii.
Sedací koupel: ta je určena pro odstranění vaginálního svědění a připravíme si ji tak, že do jednoho litru dáme pět lžic krtičníku a dvě lžíce řebříčku. Povaříme dvě minuty a následně 15 minut louhuje a poté scedíme. Teplá koupel se pak provádí 2x denně po dobu 15 minut.
Čaj: 15 g krtičníku hlíznatého vložíme do 1 litru studené vody a povaříme, poté 15 minut louhujeme, scedíme a pijeme 3x denně před jídlem.