Hloh, to je síla pro vaše srdce

Tak tuto rostlinu bychom si měli považovat a rozhodně nepodceňovat její sílu při problémech se srdcem či krevním tlakem. Hloh obecný je u nás rozšířený, setkáme se s ním na stráních, u lesů, v parcích, zahradách a na lukách.

Jeho krásně květy rozhodně nepřehlédnete, zrovna tak jako jeho nepříjemnou vůni.

Sběr hlohu

Z hlohu sbíráme hlavně léčivé květy a také plody. Doporučuje se sběr bílých květů a sklízí se tak, že se odštípne celý drobný hrozen i se stopkou. Hloh následně sušíme ve stínu, nebo v troubě či sušičce do max. teploty 35 °C. Usušené květy uskladníme v nádobě mimo dosah slunce.

Plody hlohu, tzv. hložinky sbíráme zcela vyzrálé, sytě červené.

Květy a plody obsahují

Květy jsou bohaté na silici, flavonoidy, aminopuriny, saponiny, třísloviny a další. Plody pak na vitamíny B a C, karoteny, flavonoidy, třísloviny, glykosidy, pektiny a cukry.

Přínos hlohu

Hloh je především lékem proti srdeční slabosti, arytmii a poruchách prokrvování, zlepšuje průchodnost cév a tepen, snižuje vysoký tlak, pomáhá při léčbě angíny pectoris a působí preventivně proti infarktu.
Rovněž pomáhá ženám v období menopauzy, využít ho můžeme také při nervovém vypětí a nespavosti.

Při léčbě hlohu je důležité vytrvat a být trpělivý. Naštěstí nebyly u něj prokázány žádné vedlejší nežádoucí účinky, jen pozor na kontradikci s některými léky na srdce.

Jak hloh užívat?

Čaj / nálev: 1 lžičku sušených květů zalijeme 200 ml vroucí vody a necháme 10 minut odstát, přecedíme. Užíváme 3x denně. Čaj má nahořklou chuť, můžeme ho osladit medem.

Odvar z plodů: 2 lžíce plodů na ½ l vody, vaříme 10 minut a pijeme 2 šálky denně, je vhodný proti ledvinovým kamenům.

Tinktura: sušené květy ponoříme do lihu, vodky nebo slivovice a necháme 14 dní v uzavřené láhvi za občasného protřepáni stát. Užíváme 3 x denně 20 kapek na lžíci vody.

Sirup: 500 g čerstvých plodů hlohu odšťavníme (rozmačkáme, lisujeme) a do šťávy postupně nasype 750 g surového hnědého cukru, vše zahříváme na 70 °C až do rozpuštění cukru. Výsledný sirup nalijeme do láhve a uskladníme v chladu. Používáme ho při potížích 3x denně.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X