Pokud patříte mezi ty, kteří se potýkají s tímto nepříjemným a bolestivým problémem, pravděpodobně byste ostatním poradili, aby se navzdory tomu, že jsou dnes k dispozici rozmanité způsoby léčby, snažili vzniku hemoroidů co nejvíce zabránit. Co se vyplatí vědět?
Choďte na toaletu včas, ale nenuťte se
Tato rada může znít poněkud banálně, nicméně jde o důležitý faktor, který bohužel mnoho lidí ignoruje. Pokud budete s návštěvou toalety „otálet“, vaše stolice může ve střevech ztvrdnout a vyschnout, což následně ztíží její vylučování. A pokud se při vyprazdňování často příliš namáháte, zvyšujete riziko vzniku hemoroidů. Když už mluvíme o namáhání, důležité je též respektování potřeb těla, tedy nenutit se ke stolici, když nepotřebujete. Namáhání rovněž může změnit vnitřní hemoroidy na vnější.
Neproměňujte toaletu v čítárnu a dejte si pod nohy stoličku
Považujte čas strávený v koupelně za nutnost, nikoliv za možnost „úniku či relaxace“. Pokud máte na toaletě stohy časopisů, knih nebo pokud v místnosti trávíte dlouhé minuty s vaším chytrým telefonem v ruce, je na čase tento zlozvyk odstranit. Proč? Čím více času strávíte na toaletě, tím je pravděpodobnější, že se budete k výkonu potřeby nutit. Při sezení na toaletě se též doporučuje změna klasické pozice. Především zvednutí nohou pomocí nízké stoličky či židle tak, aby byla pozice sedu přirozenější, jako když sedíme v pozici na bobku.
Přehodnoťte svůj jídelníček
Jako prevence vzniku hemoroidů je důležitá správná konzistence stolice, tedy aby byla dostatečně měkká a mohla snadno odcházet z našeho těla. Správné konzistence můžete docílit pomocí chytrého výběru stravy a pitím dostatečného množství vody.
Nejčastějším viníkem je nedostatek vlákniny, který vede k potížím se zácpou, a zácpa patří mezi hlavní rizikové faktory vzniku hemoroidů. Nejlepším zdrojem vlákniny je především zelenina, ovoce, luštěniny a celozrnné výrobky. Pozor na vlákninu by si ale měli dát lidé, kteří trpí tak zvaným syndromem líného střeva, které je spojeno s celkově zpomaleným trávením. U těchto osob má nadbytek vlákniny naopak tendenci se usazovat ve střevech a zácpu zhoršovat.
Zároveň naslouchejte také svému tělu a vyhýbejte se potravinám, které dráždí vaše střeva. Pro některé lidi je dráždivým faktorem laktóza v mléčných výrobcích, pro jiné je to lepek nebo příliš mnoho rafinovaných potravin.
Udržujte své tělo v pohybu
Mírné cvičení pomáhá zlepšit nebo předcházet mnoha střevním a trávicím potížím, včetně hemoroidů. Při sedavém zaměstnání se vše zpomaluje, i naše střeva. Pohyb pomáhá udržovat obsah střev v pohybu, což vám napomůže vyhnout se zácpě a tvrdé stolici. Chůze, běh, plavání či jóga, každý pohyb se počítá. Jestliže máte sedavé zaměstnání, snažte se pravidelně zvedat ze židle a chvilku se projít. Příliš dlouhé sezení zvyšuje tlak v okolí konečníku a přispívá ke vzniku hemoroidů. Pokud již hemoroidy trpíte, vyhněte se dřepům s těžkými břemeny a podobným pohybům, které zvyšují tlak v břiše. Vhodná při potížích s hemoroidy není ani intenzivní jízda na kole.
Nepříjemným problémem je též nadměrná plynatost. Jak se jí zbavit?
Zdroj: everydayhealth.com, gastroconsa.com