Jen málo věcí je podmanivějších než zářivý úsměv. Není divu, že kolem zdraví, ochrany i kosmetického vylepšení vzhledu našich zubů dnes existuje velký business. Chceme je mít rovné, hladké a zářivě bílé! Většina z toho ale není možná, pokud naše sklovina není v pořádku. Je proto nesmírně důležité, abychom své zuby chránili před kyselinou.
Tajemství zubní skloviny
Zubní sklovina je extrémně tvrdá, ale tenká vnější vrstva, která naše zuby chrání před poškozením. Bohužel postupem času může erodovat. A na rozdíl například od kůže nebo vlasů, které se regenerují, jakmile sklovina jednou zmizí, je pryč navždy. Podle Americké stomatologické asociace je eroze zubní skloviny způsobena především vlivem kyselin. Ztráta skloviny následně způsobuje, že zuby vypadají žlutě, nehladce, jsou citlivé na horké či studené potraviny a nápoje a jsou také náchylnější k tvorbě zubního kazu.
Co je to kyselost a na jaké potraviny si dát pozor?
S kyselinami a zásadami jste pravděpodobně do jisté míry obeznámeni, ale jen pro osvěžení uveďme několik základních informací. Kyselost se měří pomocí stupnice pH, která se pohybuje v rozmezí 0-14, přičemž 7 je neutrální. Cokoli pod 7 je kyselé a cokoli nad 7 je zásadité. Podle odborníků si lidská ústa udržují v průměru pH 6,7.
Některé potraviny mají ze své podstaty vyšší kyselost než jiné, což může mít vliv na vaši sklovinu. Mezi obzvláště kyselé potraviny patří citrusové plody, ananas, hroznové víno, borůvky, jablka či granátová jablka. Kyselé jsou rovněž nakládané okurky a další zelenina, limonády, rajčatová šťáva či energetické nápoje.
Jak předcházet zubní erozi
Nemusíte se vašich oblíbených kyselých pochoutek vzdávat, neboť mnoho z nich je zároveň zdravých. Existuje několik jednoduchých zásad, které vám pomohou zabránit erozi skloviny. Jednou z nich je například konzumovat šťávy a džusy brčkem, aby tekutina přicházela do styku se zuby co nejméně. Další trik spočívá v konzumaci těchto potravin společně s dalším jídlem, které pomáhá působení kyseliny neutralizovat. Vhodné je též sníst po konzumaci kyselého jídla nebo nápoje kousek sýru.
Pokud sníte nebo vypijete něco kyselého, je rovněž vhodné si po jídle nebo pití co nejdříve vypláchnout ústa vodou, ale před čištěním zubů počkat alespoň 30 minut. Pokud si čistíte zuby hned po konzumaci potravin s vysokým obsahem kyselin, může to ve skutečnosti způsobit větší poškození změkčené skloviny.
V neposlední řadě se snažte kyselé potraviny „nedržet“ v ústech delší dobu. Při cucání plátku citronu nebo kyselého bonbonu působí kyselina na zuby dlouhou dobu a časem způsobuje velké škody. Kyselé bonbony obsahují také cukr, který živí bakterie způsobující zubní kaz.
Čistíte si v touze po zářivém úsměvu zuby pastou s aktivním uhlím? Možná to není nejlepší nápad.
Zdroj: ada.org, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, betterhealth.vic.gov.au