Jedno malé pivo neuškodí. Pravda, nebo mýtus?

Stejně jako v případě vína, i v souvislosti s pivem můžeme často slyšet, že pokud je konzumováno v malém množství, má na náš organismus řadu pozitivních účinků. Je to skutečně pravda, nebo je to jen další z mýtů a polopravd, které si lidé vymysleli, aby mohli „ospravedlnit“ svou touhu po tomto zlatavém nápoji?

Pivo dělá „hezká těla“

Začněme od základů. Kolik kalorií má vlastně jedno pivo? Na tuto otázku bohužel nelze jednoznačně odpovědět. Záleží na mnoha faktorech, například typu piva či obsahu alkoholu. Nejčastěji se ale uvádí mezi 40 a 70 kaloriemi na 100 mililitrů piva. Bohužel i to nejchutnější pivo obsahuje „prázdné“ kalorie. Většinu kalorií, které nám zlatavý nápoj poskytuje, tvoří sacharidy a je třeba poznamenat, že se nejedná o „dobré sacharidy“, které se nacházejí například v ovesných vločkách. Sacharidy, které nám pivo poskytuje, jsou sacharidy s vysokým glykemickým indexem. To znamená, že nám dodají energii, přesněji řečeno její náhlý příval. Dalším „plnidlem“ těchto kalorií je alkohol. Pokud je tedy vaším cílem štíhlá postava, pivo rozhodně není nápoj, který vám k ní napomůže.

Pivo pro zdravé kosti

Pivo může mít překvapivě pozitivní vliv na naše kosti, studie totiž naznačují, že může být určitou prevencí před osteoporózou. Pravděpodobně je to dáno několika faktory, i když hlavním se zdá být přímý účinek etanolu, který inhibuje resorpci kostí. Dalším pozitivním faktorem pro kosti je vysoký obsah křemíku s vysokou biologickou dostupností.

Půl lahve piva = srdce jako zvon

O pozitivních účincích alkoholu na naše srdce hovoří studie publikovaná v červenci 2021 v uznávaném akademickém časopise BMC Medicine, podle které mírná konzumace alkoholu může snížit riziko infarktu, mrtvice a také snížit riziko úmrtí u lidí, kteří se již potýkají se srdečním onemocněním. Zvláště účinná se zdá být taková „terapie“ u posledně jmenovaných. Riziko úmrtí na komplikace srdečních onemocnění, ve srovnání s abstinenty s podobnými problémy, se může údajně snížit až o 50 %.

Muž držící sklenici piva v ruce.
zdroj: unsplash.com

Je vhodné ale uvést, že výsledky jsou velmi závislé na množství zkonzumovaného alkoholu, neboť výrazné zlepšení bylo zaznamenáno u těch, kteří vypili v průměru méně než 15 gramů čistého alkoholu denně. Jedna láhev piva s obsahem alkoholu 5 % odpovídá asi 25 gramům čistého alkoholu, takže vypití poloviny láhve piva nám poskytne množství alkoholu, které by mělo mít na naše srdce spíše pozitivní vliv. Silné pití ale může mít zcela opačný účinek než mírná konzumace alkoholu.

Pivo pro lepší spánek

Výzkumy potvrzují, že alkohol skutečně usnadňuje usínání. A co víc, počáteční fáze spánku po alkoholu mohou být hlubší než v případě spánku bez předchozí konzumace alkoholu. I zde je však háček, během výše uvedeného výzkumu se kvalita spánku snižovala s každou další hodinou spánku. Projevilo se to méně intenzivními pohyby očí ve fázi REM, tedy ve fázi hlubokého spánku. Pokles kvality byl tak velký, že v konečném důsledku byl spánek po alkoholu mnohem méně kvalitní než spánek bez něj. Pití většího množství alkoholu může mít též vliv na závažnost spánkové apnoe neboli nekontrolovaných pauz v dýchání během spánku.

Pivo a zvýšená chuť k jídlu

Asi každý si někdy v dobré partě dlouze poseděl u dobrého piva. Často se v takových situacích potýkáme s těžko ovladatelným hladem, přestože jsme nedávno jedli. Je to proto, že úsilí, které naše tělo vynakládá na zpracování alkoholu, snižuje hladinu cukru. Alkohol je vlastně naším tělem považován za jed, takže se ho tělo snaží co nejrychleji neutralizovat. To také vysvětluje, proč máme po alkoholu chuť na jídlo, které je nezdravé a obsahuje hodně sacharidů. Potřebujeme rychlou energii, abychom mohli s tímto jedem bojovat.

Navíc každý alkoholický nápoj, nejen pivo, aktivuje část mozku zodpovědnou za produkci hormonů spánku, žízně, nálady, libida a hladu. Jedná se o takzvaný hypotalamus. Tyto hormony mohou být produkovány v takovém množství, že můžeme pociťovat hlad, i když jsme plní.

Zdravé pivní koupele

Pivní lázně jsou v posledních letech oblíbenou formou relaxace. Koupání v pivu údajně snižuje stres, čistí pokožku a uvolňuje toxiny z těla. Podle časopisu Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology mají složky obsažené v pivu, včetně humulonu a xanthohumolu, skutečně pozitivní vliv na naši pokožku a vlasy. Kromě toho mohou pivní koupele pomoci též zlepšit krevní oběh a snížit bolest kloubů.

Důležitou součástí piva jsou kvasnice. Co o nich víme?

Zdroj: bmcmedicine.biomedcentral.com, naturalmedicinejournal.com, webmd.com, onlinelibrary.wiley.com, calories.info

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X